کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


صعود حجم فروش در بازار سرمایه نتیجه شوک حملات تروریستی روز چهارشنبه

10 ژوئن 2017
کد خبر : 973492علی اسلامی بیدگلی، رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی و عضو هیأت مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران:
روز چهارشنبه در پی حملات تروریستی در ساختمان مجلس و حرم مطهر امام شاهد افزایش حجم فروش بودیم، اما امروز بازار و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با هوشمندی این تأثیر هیجانی را خنثی کردند. آرامش امروز و بازگشت بازار از روند هیجان زده روز چهارشنبه کاملاً قابل پیش بینی بود.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به‌نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، روز چهارشنبه در پی حملات تروریستی در ساختمان مجلس و حرم مطهر امام شاهد افزایش حجم فروش بودیم اما امروز بازار و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با هوشمندی این تأثیر هیجانی را خنثی کردند.

علی اسلامی بیدگلی، با بیان مطلب فوق گفت: آرامش امروز و بازگشت بازار از روند هیجان زده روز چهارشنبه کاملاً قابل پیش‌بینی بود.

وی در ادامه افزود: یکی از عناصر تأثیرگذار در بازارها به ریسک سیستماتیک بر می‌گردد و بازار سرمایه ایران نیز نه‌تنها از این اصل مستثنی نیست بلکه سابقه تاریخی بورس ایران حاکی از اثرپذیری بیش از حد از جریانات و اتفاقات سیاسی و ریسک سیستماتیک است.

این کارشناس بازار سرمایه دلیل این میزان اثرپذیری را تعداد بالای سرمایه‌گذاران حقیقی خواند و گفت: رفتار هیجانی و به‌دور از تحلیل متعلق به سرمایه‌گذاران حقیقی است که به‌صورت مستقیم در بورس، سرمایه‌گذاری می کنند چون این دسته از سرمایه‌گذاران قدرت تحلیل کمتری دارند و معمولاً تصمیماتشان بر پایه هیجان ناشی از اخبار موقت و لحظه ای است.

رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی با اشاره به تأثیر بالای اتفاقات سیاسی در تصمیم‌گیری فعالان حقیقی بازار سرمایه اظهار داشت: بعد از شوک حملات تروریستی روز چهارشنبه بازار در سمت فروش سنگین شد اما بعد از عبور از آن لحظات اولیه فعالان بازار دو روز فرصت تحلیل داشتند و از طرف دیگر با توجه به اقدامات شایسته‌ای که درخصوص این اتفاقات در پیش گرفته شد کاملاً بدیهی بود امروز روند نزولی نه‌تنها با سرعت روز چهارشنبه ادامه پیدا نمی‌کند بلکه باید منتظر رشد در شاخص و برخی شرکتها بود.

وی با اشاره به پیش‌بینی صحیح فعالان حرفه ای بازار سرمایه برای بازگشت بازار به مدار متعادل و معقول گفت: اثر این اتفاق به طور کامل خنثی شده و بازار روال عادی خود را از این پس طی می‌کند.

اسلامی بیدگلی در پایان گفتگو با “سنا” به سهامداران به‌خصوص سهامداران غیر حرفه ای توصیه کرد: کماکان توصیه ما این است مثل بقیه بازارهای توسعه یافته دنیا افراد به‌صورت غیر مستقیم سرمایه‌گذاری کنند. در سال های گذشته ابزارهای واسطه ای وجود نداشت اما از آنجایی که هم اکنون تعداد کثیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درجه ریسک پذیری متفاوت طراحی شده بنابراین سرمایه‌داران می‌توانند بدون اتخاذ تصمیمات هیجانی وارد بازار شوند.