کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


شفافیت و نقدشوندگی محصول اصلاح دستورالعمل‌های بازار سرمایه

13 آگوست 2018
کد خبر : 977624امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن (عضو هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): دستورالعمل جدید نحوه بازگشایی نمادها در آینده ای نزدیک ابلاغ می شود… این خبری بود که دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۶ در اختتامیه نخستین جشنواره بورس و رسانه اعلام کرد و در نهایت سازمان بورس با ابلاغ این دستورالعمل به دغدغه چندین ساله فعالان بازار سرمایه پایان داد.

اکنون در آستانه برگزاری اختتامیه دومین جشنواره بورس و رسانه و یک سالگی اعلام این خبر، پایگاه خبری بازار سرمایه در گفتگو با امیر تقی خان تجریشی، مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن، نتایج کوچ توقف بلندمدت نمادها از بازار سرمایه و اهم اقدامات دو سال گذشته سازمان بورس را بررسی کرد.

مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن در این خصوص گفت: اصلاح شش دستورالعمل بازار سرمایه که با توقف و بازگشایی نمادها مرتبط بود یکی از مهمترین اقدامات بازار سرمایه محسوب می شود و کاملاً اتفاق خوبی بود.

امیر تقی خان تجریشی با بیان اینکه اجرای سیاست هایی که به افزایش شفافیت، تسهیل نقدشوندگی و کارایی بیشتر بازار سرمایه منجر شود از وظایف سازمان بورس است، عنوان کرد: اگر نمادی طولانی مدت بسته باشد ما در واقع نقد شوندگی را از سرمایه گذار گرفته ایم بنابراین اکنون که نمادها در کوتاه ترین زمان ممکن بازگشایی می شود عملاً سازمان بورس به اولین ماموریت و وظیفه خود که تسهیل فرآیند نقدشوندگی است عمل کرده است.

مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن به اهمیت افزایش شفافیت به عنوان وظیفه بعدی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: پیش از این در صورتی که صورت های مالی ناشران بورسی با مشکلی مواجه بود نماد آنها تا زمان اصلاح وضعیت بسته می شد و این روند خوبی برای بازار سرمایه نبود و بعضا نمادی تا ماه ها متوقف بود اما اتفاق خوبی که اکنون پس از اصلاح دستور العمل ها رخ داده این است که در صورت تاخیر یا اشکال در ارسال صورت های مالی سازمان بورس موارد را اعلام میکند و بعد از مهلت تعیین شده قانونی نماد بازگشایی می شود. در واقع این روند به افزایش شفافیت در بازار سرمایه کمک کرده است.

وی ادامه داد: اینکه سرمایه گذار می داند اطلاعات ناشر از نظر سازمان بورس ناقص است اما نماد نیز متوقف نیست اقدام بسیار عالی و خوبی بود و باید ادامه پیدا کند.

مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن ادامه داد: هرچند صیانت از حقوق سرمایه گذاران بر عهده سازمان بورس است اما این سرمایه گذار است که باید ریسک سرمایه گذاری در بورس را بپذیرد. بنابر این با اقدام سازمان بورس شاهد شفافیت بیشتری در بازار سرمایه هستیم و قدرت تصمیم گیری در داد و ستد سهام سلب نشده و اختیار در دست سرمایه گذار است.

وی تاکید کرد: سرمایه گذارانی که توان ریسک پذیری ندارند باید از مسیر صندوق های سرمایه گذاری و واسطه های حرفه ای مجاز به بازار سرمایه وارد شوند. کسی که مستقیم سرمایه گذاری می کند باید حرفه ای باشد و مسائل بازار سرمایه را بداند. بنابراین ما نباید به دلیل عدم شفافیت و تعریفی که از عدم شفافیت داریم سهم ها را بسته نگه داریم. بلکه شفافیت به این معنا است که اعلام کنیم یک شرکت اطلاعات خود را به درستی اعلام نکرده یا در ارسال اطلاعات تاخیر دارد و این مسیری است که اکنون سازمان بورس پس از نیم قرن سابقه آن را طی می کند و امیدواریم روند آن ادامه داشته باشد.

در ادامه مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن موضوع انتشار گزارش تفسیری مدیریت به جای EPS را یکی دیگر از اقدامات مهم یک سال اخیر بازار سرمایه دانست و گفت: در خیلی از بورس های دنیا پیش بینی سود وجود ندارد و سازمان عملاً آن را بر اساس استاندارد بین المللی انجام داده است. اما هنوز فرهنگ سازی لازم در این زمینه انجام نشده و لازم است در این مسیر پله پله حرکت کنیم. اگر در یک تاریخ مشخص موضوعی اعلام شود و بازار سرمایه برای آن آماده نشده باشد نتایج مثبت آن با تاخیر بروز می کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در حال حاضر باید فرآیند انتشار گزارش های تفسیری مدیریتی و همچنین گزارش های ماهانه از سوی ناشران تکمیل شود. این گزارش ها اکنون کپی هم هستند و این روند نیاز به اصلاح دارد.

مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن با اشاره به اینکه تغییر نحوه عرضه اولیه و اجرای بوک بیلدینگ نیز از اتفاقات مهم دو سال گذشته بازار سرمایه بود، افزود: با روش بوک بیلدینگ بسیاری از ایرادات گذشته در عرضه های اولیه برطرف شد و تاثیرات مثبت این روش بر شفافیت بازار سرمایه افزود.

وی تاکید کرد: طی دوسال گذشته بازار سرمایه در مسیر شفافیت و افزایش کارایی حرکت کرده و امیدوارم روند توسعه و رشد این بازار ادامه داشه باشد.

  • به نقل از سنا