کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


سامانه جامع قوانین ‌و‌ مقررات بازارسرمایه رونمایی شد

07 فوریه 2017
کد خبر : 972734در حاشیه نشست دکتر شاپورمحمدی رییس سازمان‌بورس و اوراق بهادار و به مناسبت ایام الله دهه فجر از سامانه جامع قوانین و مقررات بازارسرمایه رونمایی شد.

 به‌ گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازر سرمایه (سنا)، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره سامانه قوانین و مقررات گفت: این سامانه شامل کلیه مقررات بازارسرمایه اعم از مقررات مرتبط با سازمان‌ها و شرکت‌ها، حقوق سهامداران و آیین‌نامه‌های هیأت وزیران است.

دکتر محمدی با بیان اینکه همه قوانین بازار سرمایه در این سامانه وجود دارد، گفت: از طریق این سامانه از فعالین بازار سرمایه در خصوص حذف قوائد زائد نظرسنجی می شود.

سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه مقررات بیش از حد مانتع توسعه است گفت: مقررات زدایی با هدف کاهش حجم قوانین تا سرحد بهینه سازی باید انجام گیرد.

همچنین در ادامه رونمایی از سامانه جامع قوانین و مقررات بازار سرمایه دکتر سعید فلاح پور عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بعد از اینکه قانون بازار در سال ۸۴ تصویب شد به سازمان بورس اختیار تنظیم مقررات و انواع دستورالعمل ها در جهت کارهای نظارتی داده شد که این قانون و مقررات در سال ۸۴ توسط سازمان و هیات مدیره وقت به تصویب رسید.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته با هدف صیانت از حقوق سرمایه گذاران و امکان دسترسی یکسان و سریع برای همه، راه اندازی یک سامانه در دستور کار قرار گرفت که با حضور دکتر محمدی و تاکید وی این کار سرعت گرفت بطوریکه در چند ماه بخش عمده ای از کار انجام شد.

رییس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی با بیان اینکه با قرار گرفتن تمامی قوانین و مقررات در این سامانه، همه به صورت یکسان از آخرین قوانین و مقررات آگاه می شوند گفت: پیش از این قوانین و مقررات از طریق چاپ کتاب در اختیار عموم قرار می گرفت اما بروز رسانی کتاب و اصلاح قوانین و مقررات به شکل فوری امکان پذیر نبود اما در این سامانه قوانین و مقررات  بلافاصله بروز و قابل دسترس خواهد بود.

وی با اشاره به امکان جستجوی پیشرفته در این سامانه گفت: یکی از ویژگی های این سامانه امکان جستجو از طریق چهار مدل است. بطوریکه کاربر با یک واژه کوچک می تواند به مطلب مورد نظر دست پیدا کند.

فلاح پور درباره امکان تنقیح در این سامانه گفت: این امکان نیز در این سامانه وجود دارد اما با توجه به حجم بالای مواد قانونی که حدود ده هزار ماده است تاکنون تنقیح یک سوم این میزان از مواد قانونی انجام شده است که به مرور تکمیل می شود.

 وی در پایان تاکید کرد: تغییرات، تکمیل و اصلاح قوانین لازمه رشد بازار سرمایه است و این سامانه دسترسی سریع به قوانین را امکان پذیر کرد.