کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رونمایی از پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان فرابورس آغاز شد

16 دسامبر 2017
کد خبر : 975331مراسم رونمایی از پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان فرابورس با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل بانک مسکن و مدیرعامل فرابورس ایران در محل این پروژه آغاز شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به نقل پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، در این مراسم، مصطفی ازگلی، مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران) در خصوص ویژ‌گی‌های صندوق زمین و ساختمان نسیم فرابورس توضیحاتی ارائه کرد.

نقش مهم سازمان بورس و فرابورس ایران در راه اندازی

مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن گفت: سازمان بورس و فرابورس ایران نقش مهم و اثرگذاری در زمینه راه‌اندازی و توسعه این صندوق‌ها در بازار سرمایه داشته‌اند.

وی افزود: صندوق زمین و ساختمان مسیر جدیدی برای تامین مالی پروژه‌های ساختمانی را در بازار سرمایه به منظور تقویت سمت عرضه فراهم کرده است.

محمد هاشم بت‌شکن، مدیرعامل بانک‌ مسکن هم در مراسم رونمایی از پروژه صندوق نسیم به بیان علل و اهداف راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان پرداخت.

مدیرعامل بانک‌ مسکن با بیان اینکه صندوق‌های زمین و‌ ساختمان به عنوان صندوق‌های قابل معامله در فرابورس در فضایی شفاف قیمت‌گذاری می‌شوند، گفت: به مدد این صندوق‌ها امکان مشارکت عمومی به شکل صحیح و قابل نظارت با هدف تامین مالی پروژ‌ه‌های مسکن در بازار سرمایه فراهم آمده است.

در ادامه این مراسم، وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه تنگنای منابع بانکی در تجهیز منابع به سمت بخش‌های مختلف اقتصادی ضرورت حرکت به سمت بازار سرمایه را برای تامین مالی پررنگ می‌کند، گفت: در بازار سرمایه بسیاری از کشورها صندوق‌های زمین و ساختمان سهم بزرگی از ارزش بازار را تا بیش از ۲۵ درصد به خود اختصاص داده‌اند.

صندوق‌های زمین و ساختمان در مسیر توسعه  

عباس آخوندی افزود: راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان در بازار سرمایه ایران اقدام نوپایی است اما در مسیر رشد و توسعه قرار دارد.

وی ادامه داد: ما در اقتصاد کشور نیازمند آن بودیم که جمع‌آوری منابع مالی برای پروژه‌های ساختمان‌سازی در قالب صندوق‌های زمین و ساختمان از طریق نظام شفاف و رسمی بازار سرمایه صورت گیرد.

وزیر مسکن و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که تامین مالی پروژه‌های بزرگ در بازار سرمایه با راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان ممکن است، گفت: این واحدهای تضمینی که به فروش می‌رسند ایده نوینی است که می‌تواند از ثروت‌های خرد و ملی محافظت کند.

وی با اشاره به اینکه مدل تامین سرمایه از طریق صندوق زمین و ساختمان و مستغلات مدلی ساده است، افزود: مردم در معاملات روزمره در حوزه مسکن مدل انجام شده را به کار می‌گیرند و مهم آن است که این کار از معاملات چهره به چهره خارج شده و تبدیل به نهادی شود که در یک نظام رسمی امکان کنترل داشته باشد.

آخوندی همچنین گفت: حال با توجه به اینکه این روش براساس اعتماد شخصی صورت می‌گیرد نیازمند تبدیل شدن به یک نهاد است.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم از ویژگی‌های صندوق‌های زمین، مسکن و مستغلات استفاده کنیم و با توجه به ویژگی‌هایی که این صندوق‌ها دارند و ابزار مالی که در اختیار سرمایه گذاران و سازندگان قرار می‌دهند می‌توانند آن‌ها را از سایر ابزارهای مالی شاخص کنند.

ایده صندوق های زمین و ساختمان؛ حرکت از حاشیه به مرکز

وزیرراه و شهرسازی در ادامه با تاکید بر اینکه برای بازار ایران نیازمند اندیشه‌های جدید هستیم، گفت: برای آنکه بتوانیم در رویه‌های گذشته تغییر ایجاد کنیم نیازمند ایجاد صندوق‌های زمین و ساختمان و مستقلات بودیم تا بتوانیم تامین مسکن را به جای حاشیه شهرها به مراکز شهرها بیاوریم.

وی همچنین گفت: ابزارهای تامین مالی برای احداث ساختمان در حاشیه شهرها که زمین‌های بزرگ و کارفرما و سرمایه‌گذار بزرگی دارند با بافت‌های فرسوده که صدها مالک در آن وجود دارد بنیانشان متفاوت است به همین دلیل ما نیاز به نهادهایی داریم تا توسعه‌گران وارد بافت‌های فرسوده شوند.

حفاظت از ثروت‌های خرد و ملی با صندوق های زمین و ساختمان

وزیر راه و شهرسازی افزود: این صندوق‌ها ابزارهایی هستند که می‌توانند در آینده برای توسعه بخش مستغلات در ایران مفید باشند و با همین روش می‌توان در آینده وارد اجاره‌داری نیز شد.

وی در پایان ضمن تشکر از اجراکنندگان طرح فوق خاطرنشان کرد: این کار نه تنها از نظر سازمان بورس مورد نظارت قرار می‌گیرد بلکه از جنبه‌های توسعه مهندسی و کیفیت ارائه خدمات مهندسی نیز کمک‌های فراوانی می‌کند و اینکه این واحدها تضمینی به فروش می‌رسند ایده نوینی است که می‌تواند از ثروت‌های خرد و ملی محافظت کند.