کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رشد نقدینگی بزرگ‌ترین چالش اقتصاد کشور

26 جولای 2018
کد خبر : 977439تیمور رحمانی، استاد دانشگاه تهران: نقدینگی طی سال‌های گذشته به صورت فزاینده رشد کرده و تبعات آن در آینده بزرگ‌ترین چالش است. در بخش ارزی با توجه به تأثیر رشد نقدینگی و هم‌چنین عوامل بیرونی شرایط دشوار است و می‌توان گفت با شرایط موجود هر کسی حاضر نبود که مدیریت بانک مرکزی را قبول کند.

به گزارش روابط‌ عمومی به نقل از خبرنگار اقتصاد آنلاین، این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه می توان به مدیریت دکتر همتی به عنوان یکی از مدیران باسابقه بانکی با توجه به توانمندی‌شان امیدوار بود، اضافه کرد: البته نباید توقع جامعه بالا باشد چرا که تصمیمات نادرستی در گذشته اتخاذ شده و اکنون زمان بروز آثار آنها فرا رسیده است به عنوان مثال اگر شاهد افزایش تورم باشیم باید بدانیم که تاثیر رشد نقدینگی موجب جهش تورم شده است.

رحمانی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اقدامی که در شرایط فعلی باید انجام شود مدیریت نقدینگی و سروسامان دادن به وضعیت نظام بانکی و نحوه فعالیت بانک‌ها است، تاکید کرد: در این راستا باید دید که از چه ابزارها و سیاست‌های پولی جدیدی می‌توان استفاده کرد تا رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها، رابطه دولت و بانک‌ها و دولت با بانک مرکزی  به صورت درست تنظیم شود.

او ادامه داد: مسئله اصلی این است که باید جلوی رقابت ریسک آمیز بانک‌ها گرفته شود، بانک ها گرفتار بازی نرخ‌ سود شده‌اند. منابع بانکی در پروژه‌هایی گیر کرده که عایدی نداشته و در نتیجه وارد فعالیت‌های پرریسک شده است.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه باید با یک برنامه میان مدت از رشد نقدینگی جلوگیری کرد، تصریح کرد: در واقع دولت باید به اقداماتی متوسل شود که فشار به بانک مرکزی برای تزریق منابع به درون اقتصاد کاهش یابد.

به گفته رحمانی به یکسال زمان نیاز داریم تا آثار اتفاقاتی را که در زمینه رشد نقدینگی رخ داده کاهش دهیم و آرامش را به اقتصاد برگردانیم.

او اضافه کرد: مهم‎‌ترین عاملی که موجب شده مشکلات فعلی رخ دهد این بود که اجازه دادیم نقدینگی رشد کند، به عبارت دیگر نسبت به رشد نقدینگی و آثار آن بی خیال بودیم.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه پیش فروش سکه نیز سیاست نادرستی بود، گفت: ثبات نرخ ارز هم روش مطلوبی نبود چرا که ارز ۴۲۰۰ تومانی با عوامل بنیادین اقتصاد همخوانی ندارد، باید دقت کنیم که آنچه که در بازار ارز و سکه هم رخ داده ناشی از رشد نقدینگی است و تا نتوانیم نقدینگی را مدیریت کنیم نمی توانیم منابع ارزی را نیز مدیریت کنیم.

رحمانی با اشاره به اینکه کشور در شرایط تحریم قرار خواهد گرفت و به همین دلیل باید در تخصیص منابع ارزی ظرافت و دقت داشته باشیم، تاکید کرد: باید جلوی هدر رفت منابع ارزی را بگیریم.

وی گفت: می‌توانیم نرخ ۴۲۰۰ تومان را نیز کنار بگذاریم زیرا نظارت بر تخصیص ارز به راحتی ممکن نیست و باید در همه کشور پلس بازی کنیم، بنابراین به جای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی می توان از یارانه استفاده کرد.