کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رشد بازار سرمایه مستلزم اتخاذ سیاست های کارآمد است

23 آگوست 2016
کد خبر : 971748واقعیت امر این است که متغیرهایی که موجب رشد و رونق بازار سرمایه می شوند تاکنون تغییر محسوسی نکرده اند. بطور مثال شاهد آن هستیم که کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به طور واقعی اجرایی نشده که این امر از عدم نظارت دقیق دولت و بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها نشأت می گیرد.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران وبه نقل از بورس نیوز، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه عنوان کرد: در شرایط فعلی متغیرهایی همچون نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی، قیمت فروش فرآورده های نفتی و بهره ماکانه معدنی ها که مورد توجه سهامداران است، تعیین تکلیف نشده و می توان گفت انتظارات اهالی بازار در خصوص شفافیت این موارد برآورد نشده است.

محمد علی احمدزاده اصل به افزایش تقاضا برای خرید سهام در گروه پالایشی اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد روند صعودی قیمت ها در گروه پالایشی متأثر از معاملات برخی از سفته بازان اتفاق افتاده است. چرا که در حال حاضر در حالی بهای جهانی نفت افزایش یافته که ابهامات مهم این گروه مرتفع نشده و نمی توان تحلیل دقیقی در خصوص سودآوری آنها انجام داد و سیاست های پایدار و بلند مدت در خصوص نرخ خوراک مصرفی این واحدها و قیمت فروش فرآورده های تولیدی آنها وجود ندارد.

وی در خصوص صنایع پر پتانسیل بازار سرمایه اظهار داشت: برای انتصاب بهترین گروه برای سرمایه گذاری یا به عبارتی لیدر بازار سرمایه می بایست در صنایعی که از مزیت نسبی برخوردارند همچون نفت و گاز، پتروشیمی و معادن بررسی کرد که این گروه ها نیز همانطور که عنوان شد دارای ابهاماتی هستند و نمی توان برآورد دقیقی در خصوص سودآوری آنها داشت. از این رو می توان گفت سیاست های دولت در این خصوص می بایست کار آمد باشد در غیر این صورت رونق بازار سرمایه و رشد برخی از گروه ها به عنوان گروه های جلو برنده دور از انتظار خواهد بود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص روند آتی بورس اظهار داشت: انتظار می رود تا همزمان با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری سیاست های دولت و متولیان بازار سرمایه به گونه ای عملی شود که بازار سرمایه به عنوان دماسنج اقتصادی کشور و نشان دهنده اوضاع اقتصادی روند رو به رشد و پر رونقی را در پیش بگیرد. به نظر می رسد این موضوع چندان دور از تصور نیست، چرا که شرایط سودآوری شرکت ها نسبت به سال گذشته بهبود یافته و می توان گفت شرایط بنیادی صنایع رو به بهبودی است.