کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رتبه‌بندی شرکت‌های سرمایه‌گذاری از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی

19 سپتامبر 2017
کد خبر : 974462اخیراً رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران بر اساس امتیاز کسب شده از نظر کیفیت افشا واطلاع‌رسانی مناسب برای دوره ۱۲ ‌ماهه منتهی به ۹۶/۳/۳۱ و مقایسه آن با دوره ۱۲ماهه منتهی به ۹۶/۱۲/۳۰ منتشر شده است.

 به گزارش واحد تحقیق و پژوهش کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و به‌نقل از هفته‌نامه اطلاعات بورس، امتیاز اطلاع‌رسانی ناشران بر اساس وضعیت اطلاع‌رسانی آنها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده و به شرکت‌ها امتیازی بین صفر تا ۱۰۰ داده شده است. معیار به‌موقع بودن براساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت در مقاطع تعیین شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ کردن میزان تأخیر در ارسال اطلاعات مورد محاسبه قرار گرفته است.

از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری ملزم به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم نیستند، امتیاز مربوط به این شرکت‌ها به‌طور جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارائه شده است.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه ملی و سرمایه‌گذاری سپه با کسب نمره ۱۰۰ در امتیاز اطلاع‌‌رسانی به طور مشترک رتبه نخست را به خود اختصاص دادند که هر دو شرکت، عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران هستند.

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران که در دوره منتهی به اسفند سال گذشته در رتبه اول قرار داشت، در دوره منتهی به تیر ماه سال جاری با سقوط رتبه، در جایگاه ششم قرار گرفت. همچنین رتبه شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی بهشهر ایران و سرمایه‌گذاری بهمن، تنزل کرده و به ترتیب در جایگاه سوم و چهارم قرار گرفتند.

شرکت سرمایه‌گذاری نیرو جایگاه خود را در سال جاری نسبت به اسفند ماه سال گذشته بهبود بخشید و در رتبه دوم ایستاد.

از بین ۱۵ شرکت سرمایه‌گذاری که رتبه‌های اول تا هشتم را به‌خود اختصاص دادند، ۱۲ شرکت عضو کانون هستند.

pdf2رتبه‌بندی شرکت‌ها