کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


راه اندازی تابلو شرکت های کوچک و متوسط در آینده نزدیک

31 آگوست 2016
کد خبر : 971790مدیر عامل فرابورس ایران، از راه اندازی تابلو شرکت های کوچک و متوسط (SME Market) با حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از سنا، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران (عضو کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران) با اشاره به برگزاری اولین جلسه پذیرشSME ها گفت: ترکیب هیات پذیرش دو هفته پیش مشخص شد؛ هم اکنون ما اولین پرونده ها را در هیات پذیرش این شرکت‌ها بررسی می‌کنیم و اگر مورد نظر اعضای هیات پذیرش باشد، به ترتیب فرآیند پذیرش، درج و عرضه این شرکت‌ها در بازار اختصاصی آنها صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بنا داریم در اسرع وقت این تابلو را با کمک سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی کنیم، افزود: البته فرایندهایی از جمله تبدیل به سهامی عام شدن شرکت‌ها در صورتی که سهامی خاص باشند انجام می شود که باید در فرایند ثبت شرکت ها صورت گیرد.

هامونی در ادامه گفتگو با سنا به توسعه بازار اوراق بدهی به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی فرابورس اشاره کرد و گفت: از سه سال پیش دولت مصمم بود که این بازار راه بیفتد و برنامه خیلی ویژه ای را برای راه اندازی بازار بدهی داشت که با تلاشی که در بدنه دولت به ویژه وزارت اقتصاد انجام شد، این مهم صورت گرفت و ما شاهد تقویت این بازار بودیم .

مدیر عامل فرابورس ایران اظهار کرد: گرچه بازار بدهی بازاری بود که در واقع از سال ۸۸ در فرابورس ایجاد شد ؛ منتهی اولین بار دولت از مهر سال گذشته برای تامین مالی و حذف بدهی های خود از سازو کار بازار بدهی فرابورس ایران استفاده و به این بازار ورود کرد.

وی تصریح کرد: از مزایای این اوراق این بود که مجموع بدهی های دولت مشخص و یک مرکز زیر نظر وزارت اقتصاد و خزانه داری کل به نام مرکز “مدیریت بدهی ها و تعهدات دولتی” ایجاد شد.

به گفته هامونی، حجم بدهی ها تا قبل از این تحول مشخص نبود، ضمن اینکه با راه اندازی بازار بدهی از سوی دولت و با استفاده از این ابزار ، انضباط مالی که دولت از مدت‌ها قبل مدنظر داشت و معمولا در بحث‌های تئوری نیز خیلی از کارشناسان اقتصادی به آن اشاره می کردند، رقم خورد.

مدیر عامل فرابورس ایران افزود: تا پیش از این، زمانی که پیمانکاران برای دولت هزینه می‌کردند و پروژه ای را انجام می‌دادند، مشخص نبود چه زمانی پول را دریافت می کنند اما الان با دریافت این اسناد و اوراق دولتی دقیقا مشخص است چه زمانی این پول را دریافت خواهند کرد خواه این اوراق را در بازار بدهی بفروشند و خواه تا سررسید آن صبر کنند، درهرحال افق برنامه ریزی را برای پیمانکاران فعال که در حوزه های مختلف با دولت کار می کنند ترسیم خواهد کرد.

وی همچنین گفت: پیش‌تر، فرآیندهای تسویه وجوه با پیمانکاران در انتهای سال صورت می‌گرفت که الان این اتفاق نمی‌افتد و با استفاده از این ابزار ، کار بسیار راحت شده است؛ یعنی در هر فاز که اسناد خزانه اسلامی تخصیص پیدا کند، در طول سال توزیع می شود و دولت نیز می‌تواند با تنظیم جریانات نقدی که خود دریافت می‌کند یا به خزانه واریز می‌شود به تنظیم جریانات نقدی خود کمک کند.

هامونی خاطرنشان کرد: حتی دولت‌ها از این ابزار در زمان رونق و در مقاطعی که شاید بدهی چندانی نداشته باشند، به دلیل مزایای بیشمار آن بهره می‌برند .

مدیر عامل فرابورس ایران سپس به بیان برخی مزایای اوراق بدهی برای اقتصاد کشور و بازار سرمایه پرداخت و گفت: یکی از بزرگترین مزایایی که این اوراق برای بازار داشته، بحث کشف نرخ بازده بدون ریسک در اقتصاد است که می‌تواند به تدوین هرچه بهتر بیزنس پلان‌هایی که برای بسیاری از پروژه‌های ملی و منطقه‌ای طراحی و تعریف می‌شود کمک کند.

وی ادامه داد: اوراق بدهی همچنین به قیمت گذاری سهام در بازار با توجه به روش های جدید قیمت گذاری و ارزش گذاری سهام کمک می‌کند؛ به عبارت دیگر با چنین شاخصی می توان به راحتی نمودار بازده دارایی های بدون ریسک کشور را ترسیم کرد و طرح های کسب و کار می‌تواند بر اساس این نرخ بازده بدون ریسک به طور دقیق محاسبه شود.

هامونی رونق اوراق بدهی را خوب توصیف کرد و گفت: تا الان بیش از ۴ هزار میلیارد تومان روی این اوراق معامله شده و درحال حاضر هم در حال پذیرش چندین هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه میزان اسناد خزانه اسلامی در بازار بدهی فرابورس ایران عملیاتی شده است، گفت: اسناد خزانه اسلامی در مرحله اول با نماد معاملاتی اخزا ۱ در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۳ منتشر شد که مبلغ آن ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود و در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۴ مبلغ اسمی آن در سررسید تسویه شد.

مدیر عامل فرابورس ایران اضافه کرد: اسناد خزانه در مرحله دوم با نماد معاملاتی اخزا ۲ در تاریخ ۲۱ شهریور ۹۴ منتشر شد که مبلغ آن هم ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود. این اوراق یکساله منتشر شده و سررسید آن ۲۱ شهریور ۹۵ خواهد بود که طبق برنامه ریزی ها، دولت در موعد مقرر خود وجه دارندگان اسناد را به حساب آنها واریز می کند.

به گفته هامونی، سررسید مراحل سوم تا پنجم اسناد خزانه اسلامی هم متناسب با زمان انتشار آنها در روزهای ۲۱ مهر، ۲۱ آبان و ۹ آذر ۱۳۹۵ صورت خواهد گرفت.

مدیر عامل فرابورس ایران همچنین از دریافت چند درخواست جدید برای صندوق های جسورانه خبر داد و گفت : پنج صندوق، پیش از این موافقت اصولی گرفته اند و چند صندوق جدید هم درخواست داده اند .

وی با اشاره به اینکه صندوق‌هایی که موافقت اصولی گرفته اند، بعضا مجمع موسس خود را برگزار کرده اند گفت: این صندوق‌ها حتی اسامی پیشنهادی خود را به ثبت شرکت ها داده اند . بنابراین بعد از تصویب اسامی و برقراری مجمع موسسین آنها می توانیم وارد فاز پذیره نویسی اوراق شویم و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه را به بازار معرفی کنیم .

هامونی در بخش دیگری از گفتگو با سنا در پاسخ به این سوال که تکلیف مردم با تسه های باطل شده که قرار بود یک مهلت مجدد به آنها داده شود، چیست، گفت: بانک مسکن با هماهنگی شورای پول و اعتبار، این مهلت را داده است . بعضی اوراق تاریخ آن به اتمام رسیده و حجم عرضه کم شده بود؛ از طرفی تقاضا برای این تسه ها مازاد بر عرضه بود بنابراین این امر موجب شد که قیمت ها افزایش پیدا کند . اما هم‌اکنون با تمهیداتی که در خصوص افزایش مهلت ۶ ماهه بر نقل و انتقال اوراق تسه سال ۹۳ اندیشیده شده بازار تسه ها روان است و مشکلی از بابت نوسانات قیمت نداریم.

وی هدف از عرضه تسه ها را متعادل سازی بازار دانست و افزود: تسه ها وارد بازار شد تا قیمت ها را متعادل و حجم عرضه را متناسب با حجم تقاضا کند .

هامونی با بیان اینکه تقریبا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اوراق تسه در دوران مختلف منقضی می شود، تصریح کرد: در حال حاضر صف خرید و فروش وجود ندارد و قیمت ها از بیش از ۱۰۰ هزار تومان به حدود ۸۷ تا ۹۰ هزار تومان رسیده است؛ ضمن اینکه اوراق رهنی یا همانMBSهایی نیز که بانک مسکن در مراسمی ویژه با حضور وزیران اقتصاد و راه و شهرسازی رونمایی کرد، به قدرت تسهیلات دهی بانک مسکن کمک می کند و بانک می تواند با استفاده از آن تقاضا در بازار اوراق و تسه ها را متعادل کند .