کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


دلایل جذابیت بازار سهام

10 ژوئن 2018
کد خبر : 976911ولی نادی‌قمی، مدیرعامل تأمین سرمایه نوین (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): آنچه فعلاً بازار سهام را جذاب نگاه داشته، ثبات قیمتهای بالای مواد خام در بازارهای جهانی و برآورد مشارکت‌کنندگان از عدم تداوم سیاست‌های فعلی ارزی دولت است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل تأمین سرمایه نوین با بیان این مطلب گفت: محرک‌های اصلی بازار سهام تا حدودی در حال ضعیف شدن هستند. از یک طرف سیاست‌های ارزی بازار سهام را با اشکال مواجه کرده و از طرف دیگر نرخ بازده بدون ریسک و به تبع آن نرخ تنزیل بازار در حال افزایش است. در این میان بازگشت تحریم‌ها و عاقبت برجام نیز تشدیدکننده احساسات منفی برای مشارکت در بازار سرمایه است.

ولی نادی قمی خاطرنشان کرد: آنچه فعلا بازار سهام را جذاب نگاه داشته، ثبات قیمت های بالای مواد خام در بازارهای جهانی و برآورد مشارکت کنندگان از عدم تداوم سیاست های فعلی ارزی دولت است.

وی با بیان اینکه سیاست های اقتصادی بر فعالیت و رویکرد کارآفرینان، تجار و بنگاه های اقتصادی اثر قابل توجهی دارد، اظهار داشت: کارآفرینی که در کسب و کار خود موفق است، با یک سیاست کلان اقتصادی غلط، شکست خواهد خورد.

به گفته نادی قمی، در حال حاضر سیاست ارزی که دولت در پیش گرفته، مشوق واردات است و این در حالی است که ایجاد و حفظ اشتغال و رونق کسب و کار های داخلی در اولویت کشور قرار دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین تصریح کرد: مسابقه ای که برای واردات بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش کالاهای وارداتی بر اساس نرخ آزاد ( قاچاق ) ارز شکل گرفته است، اگرچه بر اساس منطق اقتصادی نرمال و عادی تلقی می شود ( کسب سود بدون ریسک بیش از ۵۰ درصد به ازای هر گشایش L/C ) با این حال موجب شگفتی و تاسف بسیاری از اقتصاددانان، سیاست گذاران و دلسوزان شده است. به نحوی که فساد ناشی از چند نرخی بودن ارز را عامل اصلی هجوم دلالان اقتصادی برای واردات کالا عنوان می کنند.

وی ادامه داد: البته استدلال اصلی برای اتخاذ سیاست جدید ارزی، کنترل تورم و ممانعت از افزایش هزینه های زندگی عموم مردم (اقشار آسیب پذیر) بود که این موضوع درخور تقدیر و ستایش است. اما آنچه که در حال رخ دادن است متفاوت از نظر و پیش بینی سیاست گذاران است.

 نادی قمی گفت: در حال حاضر اکثر کالاهای موجود در اقتصاد در حال تطبیق قیمت خود با نرخ آزاد ( قاچاق) ارز است و فشار هزینه های زندگی به تدریج در حال افزایش است.

وی افزود: به نظر می رسد ادامه سیاست قبلی ارزی بهتر می توانست به کنترل نرخ ارز منجر شود. برخی از کارشناسان معتقدند که با توجه به اینکه دولت سریعا نمی تواند از سیاست ارزی فعلی خود عقب نشینی کند، بهتر است تعدیل سیاست فعلی مد نظر قرار گیرد. بدین معنی که با در پیش گرفتن یک سیاست سلسله مراتبی ، ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهایی تخصیص یابد که نیاز اساسی کشور است و واردات سایر کالاها بر اساس نرخ ارز آزاد انجام گیرد.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین ادامه داد: این سیاست مانع هجوم واردات شده و صادرکنندگان انگیزه کافی برای عرضه ارز دارند؛ لذا کنترل نرخ ارز نیز انجام خواهد شد. البته جهش نرخ ارز در عدم تعادل در نقدینگی بانک ها ریشه دارد و در صورت عدم اصلاح نظام بانکی می توان شاهد اتفاقات دردناک تری بود.

نادی قمی یادآور شد: در حال حاضر مجددا رقابت بانک ها برای جذب سپرده در حال افزایش است به نحوی که نرخ های پیشنهادی برای سود سپرده ها به اعداد و ارقام بالای ۲۲ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه بهای تمام شده پول در برخی از بانک ها حدود ۳۰ درصد برآورد می شود، گفت: این نرخ با بازده بخش واقعی اقتصاد اصلا همخوانی ندارد، لذا نقدینگی که بانک ها در اثر این رقابت مضر ایجاد می کنند خود را در سایر بازارها به شکل عدم تعادل نشان خواهد داد.

نادی قمی توضیح داد: البته مشکل نقدینگی بانک ها ریشه در مطالبات معوق بانک ها از دولت و بخش خصوصی، عدم ارتباطات بین المللی، کفایت سرمایه پایین و مدیریت ناکارآمد دارد که در صورت تداوم به بی اعتمادی منجر خواهد شد.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین در پایان گفتگو با سنا تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان با اشاره به وضعیت تحقق درآمدها و هزینه های بودجه ای دولت در سال گذشته و نیز تحریم های پیش رو، معتقدند که نمی توان از دولت انتظار کمک داشت. اما حل مساله بانک ها به عنوان اولویت اول اقتصادی کشور در صورتی امکان پذیر است که دولت به صورت همه جانبه اصلاح نظام بانکی را از طریق تزریق نقدینگی ، تغییرات مدیریتی و ادغام بانک ها در صدر کارهای خود قرار دهد.