کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


خروج بازار سرمایه از فاز بدبینی

16 دسامبر 2018
کد خبر : 978814ولی نادی‌قمی، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه نوین (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): به‌نظر می رسد که گزارش‌های خوب مربوط به عملکرد ماهانه شرکت‌ها، تا حدودی بازار سرمایه را از فاز بدبینی دور کرده باشد.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، ولی نادی قمی، کارشناس بازار سرمایه به پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گفت: همچنین برآورد می شود که گزارش عملکرد فصل سوم شرکت ها نسبت به دو فصل و مدت مشابه سال قبل بهتر باشد. در کنار آن، کاهش نرخ بازده بدون ریسک ( نرخ سود سپرده ها) که از سوی بانک مرکزی دنبال می شود، به تدریج اثر مثبت خود را بر روی بازار سهام خواهد گذاشت.

وی در عین حال با بیان اینکه طی هفته های اخیر ریسک افزایش تحریم ها برای فعالان بازار سرمایه برجسته شده است، افزود: این موضوع در کنار کاهش قیمت جهانی نفت، کاهش قیمت ارز ، کاهش مقدار فروش نفت کشور و نیز موضوعات پیرامون تصویب FATF ، ابهام فعالان بازار سرمایه را نسبت به آینده بیشتر کرده است.

نادی قمی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بازار سهام ورود به دنیای ریسک است نه ابهام، خاطرنشان کرد: معمولا  افراد در مواجهه با توزیع احتمالات نامعلوم ( مبهم) ، تمایل به پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری ندارند و در صورت سرمایه‌گذاری ، نرخ بازده بسیار بالایی طلب می کنند. بنابراین ابهام به نوبه خود موجب کاهش قیمت سهام می شود.

وی توضیح داد: از طرف دیگر با توجه به رشد سریع قیمت سهام شرکت ها در طول ماه های شهریور و مهر سال جاری، انتظارات سرمایه‌گذاران برای کسب بازده های کوتاه‌مدت و آنی افزایش یافته است. بنابراین با عنایت به صبر و حوصله کم فعالان بازار سرمایه و علاقمندی آنها به حرکت های سریع قیمت سهام، توجه شان به مولفه های ایجاد ارزش کم شده است.

 این کارشناس بازار سرمایه همچنین اظهار داشت: سرمایه گذاران ، بیشتر به کاهش فعلی قیمت نفت و محصولات پتروشیمی توجه می کنند و به پیش‌بینی موسسات معتبر از افزایش قیمت نفت و سایر مواد خام وزن (اهمیت) بسیار کمی می دهند. لذا می توان گفت که بازار سهام در حال حاضر تحت تاثیر باورها و احساسات آنی سرمایه‌گذاران قرار گرفته است و شرایط نسبتا خوب بسیاری از شرکت ها در سال جاری در نظر گرفته نمی شود.

نادی قمی با بیان اینکه شرایط حال حاضر بازار سهام، تا حدودی حاصل بیش‌واکنشی سرمایه‌گذاران طی ماه های گذشته است، بیان کرد:  این بیش‌واکنشی و رشد سریع قیمت سهام بازده ای را نصیب سرمایه‌گذاران کرد که ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را روی سهام شرکت های نامطمئن افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه در واقع پول حاصل از بُرد سهام، به طور غیرمنطقی صرف خرید سهام شرکت های نامطمئن شد و ریسک بازار سهام را افزایش داد، ابراز داشت: به نظر می رسد گزارش های خوب مربوط به عملکرد ماهانه شرکت ها ، تا حدودی بازار سرمایه را از فاز بدبینی دور کرده باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: برآورد می شود که گزارش عملکرد فصل سوم شرکت ها نسبت به دو فصل و مدت مشابه سال قبل بهتر باشد. در کنار آن، کاهش نرخ بازده بدون ریسک ( نرخ سود سپرده ها) که از سوی بانک مرکزی دنبال می شود، به تدریج اثر مثبت خود را بر روی بازار سهام خواهد گذاشت.

نادی قمی در پایان با بیان اینکه تغییر روند بازار سهام مستلزم افزایش قیمت نفت و مواد خام در بازارهای جهانی است، اظهار داشت: بسیاری از موسسات معتبر بین المللی قیمت نفت را برای سال آینده میلادی افزایشی پیش بینی می کنند. بنابراین به نظر می رسد که با صبر و حوصله و تحلیل اطلاعات و انتخاب شرکت هایی که پتانسیل و بنیاد قوی دارند می توان انتظار بازده مناسب داشت.