کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


حمایت از تجارت کشور، با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی

24 دسامبر 2018
کد خبر : 978910راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی با حذف رانت، بازار ارزی کشور را به‌تعادل رسانده و رانت را حذف می کند.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به این‌که تردیدی برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی وجود ندارد، ابراز داشت: وجود بازار مشتقه ارزی با استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر ارز در بورس کالا از جمله معاملات آتی و آپشن، از یک سو به صادرکننده جهت تبدیل درآمدهای ارزی کمک می‌کند و از سوی دیگر نیازهای واردکننده به واردات مواد اولیه از خارج کشور را برطرف می‌کند. بنابراین، وجود چنین بازاری به‌نفع تجارت کشور خواهد بود.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به این‌که سازوکار قیمت‌گذاری در بورس کالا و شفافیت حاکم بر معاملات آن قابل مقایسه با هیچ بازاری نیست، گفت: ممکن است در ابتدای راه اندازی بازار مشتقه ارزی، مشکلاتی در انجام معاملات بروز کند، اما به طور قطع با توجه به وجود ساز و کار مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا بر معاملات، به سرعت شاهد موفقیت این بازار خواهیم بود.

وی با تأکید بر این‌که جزییات بازار مشتقه ارزی تحت‌تأثیر مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌های پولی، اقتصادی و مالی حاکم بر اقتصاد ایران تعیین خواهد شد، ادامه داد: بانک مرکزی باید به‌مجموعه سیاستگذاری‌ها توجه کند، چرا که عدم تعادل اقتصادی در بازارها به‌یکدیگر سرایت می کند. برای مثال اگر بازار ارز به ثبات برسد اما سیاست‌های بازار پول متناسب با آن درنظر گرفته نشود، شاهد تلاطم و عدم تعادل در تمامی بازارها خواهیم بود.

سعید اسلامی بیدگلی معتقد است که در سیاست‌گذاری برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی نباید فقط بر یک حوزه متمرکز شد، بلکه ساماندهی بازارهای اقتصادی کاملا باید همسو با یکدیگر باشد و همه حوزه‌ها به یک میزان رشد کنند. در غیر این صورت اگر در حوزه انرژی یا نرخ بهره نفتی سیاست مناسبی اتخاذ نشود امکان ندارد که سیاست ایجاد بازار مشتقه ارزی که به ظاهر صحیح است و پشتوانه علمی دارد، به ثبات بازار ارز منجر شود.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با اشاره به این‌که سفته بازان در هر بازاری، از اجزای اصلی اقتصاد کشور هستند، ابراز داشت: با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، سفته بازی در این بازار نیز شفاف می شود. به علاوه، این افراد می توانند از اختلاف قیمت های ارزی منفعت ببرند. در عین حال، افرادی که به دنبال رانت بوده و مخل نظام اقتصادی هستند، حذف خواهند شد.

عضو شورای عالی بورس در مورد فراهم بودن سازوکار راه اندازی بازار مشتقه ارزی خاطرنشان کرددر بسیاری از موارد، سازوکارهای طراحی شده کامل نبوده و در عین حال، انتظار برای ایجاد بستر و سازوکار مناسب و بهینه، فرصت ها را از بین می‌برد. در چنین مواردی باید با هدف شفافیت و کاهش رانت، برنامه‌ها را عملیاتی کنیم و به مرور و طی زمان، ایرادات کار را برطرف سازیم.

وی در پایان تأکید کرد: عزم جدی بانک مرکزی برای اجرای جدی سیاست‌های ارزی و همچنین راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، برای پوشش نوسانات نرخ ارز، مورد حمایت اقتصاددانان و کارشناسان کشور قرار دارد و  امید می‌رود که به زودی شاهد اجرایی شدن آن باشیم تا گامی بزرگ در جهت حمایت از صادرکنندگان و وارد کنندگان کشور باشد.