کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


جذب نقدینگی، درمان معضل اقتصادی بازار سرمایه

25 جولای 2018
کد خبر : 977433محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل تامین سرمایه تمدن (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): نگاه دقیق به تاریخ بازار سهام نشان می دهد که پس از جهش قیمت ارز و افزایش ارزش دارایی ها؛ شاخص بورس رشد می کند، بنابراین در شرایط فعلی تداوم روند صعودی شاخص اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمودرضا خواجه نصیری گفت: تغییرات ایجاد شده در اقتصاد کلان کشور از جمله تکانه نرخ ارز و تورم می تواند ارزش دارایی ها و سود شرکت های بورسی را افزایش دهد.

وی افزود: بخش زیادی از سیاست های اجرا شده به منظور کنترل بازارهایی همچون ارز و سکه در ماه های اخیر، موجب شده تا صنایع مختلف و شرکت های بورسی نتوانند به لحاظ سود سازی و به دست آوردن حاشیه سود ناشی از فاکتورهای اقتصادی، سود پیش بینی شده خود را محقق کنند . این درحالی است که به رغم همه محدودیت ها،  گزارش های مالی شرکت ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از افزایش سودآوری ناشران بورسی دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه هرچند در حال حاضر به دلیل تحلیل هایی که از ریسک های سیستماتیک ارایه می شود، ممکن است روند سرمایه گذاری در بورس کند شود، تاکید کرد: اما این به مفهوم ارزشمند نبودن سرمایه گذاری در بورس نیست.

خواجه نصیری تصریح کرد: علی رغم اینکه تمام دارایی موجود در کشور از جمله مسکن، طلا و … خود را با تغییرات ایجاد شده تطبیق داده و رشد کرده اند، اما این اتفاق هنوز در بورس رخ نداده و این رشد با یک تاخیر زمانی در بورس ایجاد می شود.

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه تمدن با تعیین تکلیف مسایل بین المللی و همچنین سیاست های که پیش بینی می شود در آینده برای شرکت ها و وضعیت آنها اتخاذ شود،  افزایش سودآوری شرکت ها بر اساس نتایج بازدهی و تحلیل های کلان اقتصادی اجتناب ناپذیر است. به کلام دیگر در نگاه میان مدت به بازار سرمایه افزایش بازده شرکت ها قابل تحقق است.

معاون سابق نظارت بر بورس ها  و بازارهای سازمان بورس با اشاره به اینکه نگاه بلند مدت و میان مدت به بازار سرمایه اصل کسب سود است، خاطرنشان کرد: شاید در شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی سرمایه گذاری در بورس برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند، درمقایسه با سایر فرصت های سرمایه گذاری جذابیت لازم را نداشته باشد اما بی شک در بلند مدت بازده بورس به عنوان بخش مولد اقتصاد بیش از سایر بازار ها است.

فرصت سرمایه گذاری در بورس

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در حال حاضر عدم تطبیق قیمت ها و ارزشها در بورس به صورت بالقوه؛ از سوی سرمایه گذارانی که نگاه عمیق تری به فعالیت های اقتصادی دارند فرصت تلقی می شود و سرمایه آنها را به سمت بازارسوق می دهد.

خواجه نصیری خاطرنشان کرد: با وجود مجموعه اخباری که می تواند برای سرمایه گذاران در همه حوزه ها از جمله بازار سرمایه نگرانی ایجاد کتد اما به نظر می رسد ما با مانعی برای ورود نقدینگی به بازار سرمایه مواجه نیستیم و نگرانی های احتمالی به مفهوم عدم کاهش بازدهی و ارزش سهام شرکت ها نیست.

وی تصریح کرد: با هر سناریویی اعم از شرایط ثبات یا تکانه های اقتصادی، خللی در افزایش سود آوری شرکت های بورسی ایجاد  نمی شود. حتی با فرض حفظ سیاست های ارزی فعلی و محدودیت هایی که برای قیمت گذاری کالاها وجود دارد اما همچنان شرایط فعلی نسبت به وضعیت سال های قبل بهتر است.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن گفت: سرمایه گذاران هوشمندی  که نگاه میان مدت و بلند مدت هدایتگر تصمیم گیری های اقتصادی آنها است می توانند با خیالی آسوده در این بازار سرمایه گذاری کنند اما قطعا در شرایط فعلی سفته بازی و نوسان گیری توصیه نمی شود.

وی در پایان این گفتگو عنوان کرد: با توجه به اینکه هنوز آثار راهکارهای کنترل نقدینگی و همچنین اجرای روش هایی برای جلوگیری از ایجاد حباب در بازار های موازی دیده نمی شود، تاکید کرد: دیر یا زود سیاست ها به سمت استفاده از ابزارهای جایگزین بهتر میل خواهد کرد. حمایت از بازار سرمایه و بهبود سودآوری شرکت ها یکی از این ابزارها است که اکنون به نظر می رسد این سیاست ها آغاز شده و در حال شکل گیری است. قطعا تکمیل این فرآیند می تواند صدمات ناشی از نقدینگی سرگردان به فضای اقتصادی کشور را کاهش دهد.

وی افزود: توصیه بسیاری از صاحب نظران اقتصادی به سیاست گذاران اقتصادی کشور این است که به تنها و بهترین راه حل معضل اقتصادی که همانا  سیاست گذاری مبتنی برجذب نقدینگی در بازار سرمایه و حمایت از شرکت ها و جلوگیری از ایجاد فضای رانتی است توجه کنند.