کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی

22 آگوست 2017
کد خبر : 974170شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین جشنواره بورس و رسانه به مشکلات متعددی از‌جمله توقف نماد‌ها‌ی معاملاتی به مدت طولانی اشاره کرد و افزود: توقف نمادها همواره در بازار‌سرمایه کشور با اعتراض فعالان همراه بوده است زیرا حبس نقدینگی در دوره‌های مختلف مشکلات بسیاری را برای سهامداران نمادهای متوقف ایجاد می‌کند. از آنجایی که هر سرمایه‌گذار از بازار، ورود و خروج آسان را می‌خواهد اما توقف نمادها برای مدت زمان طولانی نقدشوندگی را دچار مشکل می‌کند.

به گزارش واحد تحقیق و پژوهش کانون به نقل از هفته‌نامه اطلاعات بورس، هفته گذشته  نخستین جشنواره بورس و رسانه با حضور روسای سابق و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، دبیر کل سابق سازمان کارگزاران بورس و اوراق بهادار تهران، مدیران بازار سرمایه و خبرنگاران این حوزه در هتل لاله برگزار شد.

نخستین جشنواره بورس و رسانه با هدف تقویت زمینه‌های اطلاع‌رسانی مناسب برای افزایش سواد مالی جامعه، ارتقای فرهنگ سرمایه‌گذاری بر‌پایه ارزش‌های اسلامی- ایرانی در کشور، افزایش نقش رسانه‌ها در جامعه‌پذیری شهروندان در عرصه‌های گوناگون مالی و سرمایه‌ای و ارتقای سواد مالی جامعه و فرهنگ‌سازی در زمینه بازار‌سرمایه برگزار شد.

شاپور محمدی در این جشنواره اعلام کرد: حل مشکلات شرکت‌ها برای افزایش سرمایه اصلاح دستورالعمل توقف نماد‌ها، تنقیح قوانین و مقررات بازار سرمایه و نیز کاهش ریسک عدم تعهد از جمله اقدامات صورت گرفته در سازمان بورس است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به اصلاح قانون بازار سرمایه اشاره و عنوان کرد: این لایحه تا یک ماه آینده به شورای عالی بورس ارسال خواهد شد.

000

 

راه‌اندازی معاملات قرار داد آتی در معاملات سهام، انجام معاملات نفت خام در بورس انرژی و راه‌اندازی بورس ارز با همکاری بانک مرکزی از جمله اقدامات آتی سازمان بورس تا پایان سال جاری محسوب می‌شود. به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، رسانه‌ها ابزار تبلیغات سازمان بورس نیستند و هیچ‌کس حق ندارد از رسانه سوء‌استفاده کند.

موافقت از سازمان مالیاتی گرفته شده تا سهامدارانی که در معامله سهام خود دچار زیان شده‌اند، در زمان فروش از مالیات ۰٫۵‌درصدی معاف شوند که البته این موضوع در حال حاضر در حد توافق اولیه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در ادامه سخنان خود به موضوع بوک بیلدینگ اشاره کرد و افزود: عده‌ای در نامه‌ای اعلام کردند که عرضه‌های اولیه با مشکل مواجه است؛ بنابر‌این عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه اصلاح و فواید آن نصیب همه شد. قوانین بازار سرمایه حدود ۸سال پیش اصلاح شد و هم‌اکنون نیز در حال اصلاح مجدد است که این ملاحظات تا یک ماه آینده به شورای عالی بورس می‌رود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار سپس به موضوع توقف و باز‌گشایی نماد‌ها در بورس اشاره کرد و افزود: اگر توقف نماد‌های برخی شرکت‌ها طولانی شد به خاطر ضعف دستورالعمل‌ها بود که بررسی و اصلاح شد و این نیز تا دوهفته آینده ابلاغ می‌شود.

محمدی عدم برخورد با اخلالگران در بازار سرمایه را تضیع حقوق بیش از ۱۰میلیون سهامدار دانست و گفت: رسانه‌ها کنترل‌کننده قدرت، مقامات و مردم عادی‌اند و ‌می‌توانند شفافیت و افزایش مطالبه‌گری را دنبال کنند. او تاکید کرد: برای بازار سرمایه سه کارکرد اصلی انتخاب صحیح اطلاعات، فرهنگ‌سازی و کمک به شفافیت تعریف شده‌است؛ ضمن اینکه در عدالت اطلاعاتی، رسانه‌ها نقش مهمی دارند و در حالتی که شرکتی اطلاعات را افشا نمی‌کند؛ سازمان بورس با حمایت رسانه‌ها وارد عمل می‌شود.

محمدی، در ادامه به اقدامات آتی سازمان بورس اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی معاملات قرار‌داد آتی در معاملات سهام، انجام معاملات نفت خام در بورس انرژی و راه‌اندازی بورس ارز با همکاری بانک مرکزی از جمله اقدامات آتی سازمان بورس تا پایان سال جاری محسوب می‌شود.

در این رویداد ۱۳۰ خبرنگار و نویسنده بازار سرمایه اقدام به ارسال بیش از ۵۰۰اثر کردند که پس از داوری، آثار برتر معرفی شدند و در پایان این جشنواره از برترین‌ها‌ی این جشنواره با اهدای تندیس، لوح‌تقدیر و همه تقدیر شد.

این جشنواره در قالب “رسانه‌ها‌ی مکتوب و دیجیتال” (روزنامه‌ها، نشریات ادورای، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها‌ی خبری-تحلیلی) شامل خبر، گزارش، گفت‌و‌گو، تیتر ویادداشت، مقاله و سرمقاله؛ “رسانه‌ها‌ی دیداری و شنیداری” و” جایزه ویژه” جشنواره با موضوع “اقتصاد مقاومتی” برگزار شد. در این جشنواره در محور “تیتر”، الهام حدادی، ” گفتگو”، محمد امین صالحی موفق به کسب رتبه سوم شدند همچنین علی اصغر حیدری در بخش گفت و گو شایسته تقدیر شد.