کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تمایل بخش خصوصی به تأمین مالی از طریق بورس کالا و بورس انرژی

12 دسامبر 2018
کد خبر : 978799محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه تمدن (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): بخش خصوصی به‌دلیل شرایط سهل‌تر و فرآیند کوتاه تر استفاده از اوراق سلف استاندارد موازی در بورس کالا و بورس انرژی، تمایل بیشتری به تامین مالی از طریق این اوراق دارد. به طوری‌که سهم این اوراق از کل اوراق بدهی منتشره توسط بخش خصوصی در سال ۹۶ بیش از ۴۳ درصد بوده است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از اقتصاد آنلاین، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه تمدن به توسعه صنایع مختلف به کمک تامین مالی از طریق بازار سرمایه اشاره کرد و از تامین مالی ۵۰۰۰ میلیارد ریالی دولت با استفاده از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد طی سال گذشته در بازار سرمایه و از طریق بورس کالا و بورس انرژی سخن گفت.

محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه تمدن اظهار کرد: استفاده از اوراق مالی اسلامی، یکی از طرق تأمین مالی دولت و شرکت های دولتی به شمار می رود و این اوراق که از طریق بازار سرمایه به فروش می رسند، امکان تأمین مالی برای دولت و شرکت های دولتی را فراهم می‌آورند. بطوریکه در سال گذشته دولت بیش از ۶۰۲ هزار و ۲۳۲ میلیارد ریال اوراق بدهی منتشر کرده که در این بین ۵۰۰۰ میلیارد ریال از این منابع با استفاده از انتشار اوراق سلف استاندارد موازی در بازار سرمایه تامین شده است.

وی افزود: در حالی سهم اوراق سلف موازی استاندارد برای تامین مالی از سوی دولت به نسبت کل اوراق بدهی منتشره حجم پایینی است اما در همین مدت بخش خصوصی بیشترین تامین مالی را با استفاده از این ابزار مالی صورت داده است. به طوریکه در سال گذشته بخش خصوصی بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف استاندارد موازی منتشر کرده که از کل ۳۳ هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال اوراق بدهی منتشر شده توسط این بخش، اوراق سلف استاندارد موازی سهم بیش از ۴۳ درصدی را به خود اختصاص داده است. به عبارت بهتر، بخش خصوصی به دلیل شرایط سهل‌تر و فرآیند کوتاه تر استفاده از این اوراق، تمایل بیشتری به تامین مالی از طریق اوراق سلف استاندارد موازی در بورس کالا و بورس انرژی از خود نشان داده است.

خواجه نصیری با بیان اینکه سرمایه گذاری و تامین مالی در بازار سرمایه بلندمدت محسوب می شود، تصریح کرد: نقش بازار سرمایه در تامین مالی از سیستم بانکی گرفته تا سایر مجموعه های مالی هر لحظه پررنگ‌تر می‌شود و باید برای آن برنامه ریزی‌های اساسی انجام داد.