کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تصمیمات کلان، مهم‌ترین ریسک پیش روی بازار سهام

06 اکتبر 2018
کد خبر : 978147ولی نادی‌قمی، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه نوین (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): طی هفته‌های اخیر ورود نقدینگی به بازار سهام شدت یافته است؛ به‌طوری‌که در روند شاخص و قیمت‌ها این موضوع به خوبی ملموس است.

 وی اظهار داشت: بازدهی مناسب بازار سرمایه، موجب شده تا افراد برای جلوگیری از کاهش ارزش دارایی های نقد خود، آن را وارد بازارسرمایه کنند.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از سنا، این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: البته در این شرایط خطر دور شدن تصمیمات از منطق اقتصادی بسیار بیشتر است. بر طبق تئوری های اقتصادی وقتی که بی اعتمادی نسبت به آینده (عدم اطمینان) به عموم افراد جامعه سرایت می کند، قیمت بازار دارایی های مختلف با نوسان همراه شده و تصمیمات به طور سیستماتیک از منطق اقتصادی خود فاصله می گیرد.

به گفته نادی قمی، اگرچه گزارش شهریورماه برخی از شرکت ها نشان می دهد که نرخ فروش محصولاتشان نسبت به میانگین ۵ ماه گذشته رشد مناسبی داشته است اما شرکت های بسیاری نیز وجود دارند که نرخ فروش محصولات شان تغییری نداشته است. بنابراین سرمایه گذاران باید با تحلیل و توجه به مسایل بنیادی اقدام به خرید سهام کنند.

وی افزود: البته در کنار گزارش های نسبتا مناسب شهریورماه، افزایش قیمت مواد خام در بازارهای جهانی (از قبیل نفت، مس، اوره، روی و …) نیز جو خوش بینی بازار سهام را تشدید کرده است. با این اوصاف به نظر می رسد که روند روبه رشد بازار تداوم یابد اما نباید ریسک های پیش روی بازار را دست کم گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در حال حاضر علاوه بر ریسک های سیاسی پیش روی بازار، مهمترین ریسک بازار سهام، به تصمیمات کلان بر می گردد، خاطرنشان کرد: برای مثال تصمیم در خصوص نرخ نهاده های انرژی و خوراک پتروشیمی ها اثراتی را بر روند سود شرکت ها خواهد داشت.

نادی قمی ادامه داد: بنابراین در این اوضاع و احوال، تحلیل گران باید ریسک های پیش روی بازار را در نظر بگیرند و خود را صرفاً به گروه های سفته باز متصل نکنند و نگاه بلندمدت تری داشته باشند.

وی توضیح داد: البته در حال حاضر سه گانه اشتیاق فزاینده افراد برای جبران کاهش ارزش دارایی هایشان و ابهام در خصوص شرایط پیش رو و فعالیت های سفته بازانه (ترویج عقاید غلط)، شرایطی را به وجود آورده که با توجه به ظرفیت بازار سرمایه کشور باید زیرساخت های لازم به منظور جذب حجم عظیم نقدینگی را فراهم کرد.

نادی قمی با اشاره به اینکه این موضوع در کشورهای پیشرفته متفاوت است، اظهار داشت: با مراجعه به تاریخ بازار سرمایه در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن، کره جنوبی، آلمان، فرانسه و در حال حاضر چین می توان دریافت که شرکت ها از حدود دو دهه پیش شروع به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کرده اند، البته در آمریکا سابقه بسیار بیشتری وجود دارد.

وی ادامه داد:  اگرچه فرهنگ سهامداری در این کشورها رشد کرده و بالغ شده است اما درک چگونگی ارزشگذاری سهام، مانند فرهنگ سهامداری رشد نکرد؛ لذا در طول چند دهه گذشته در کشورهای مختلف شاهد رشد حباب گونه بازار سهام و متعاقباً ترکیدن این حباب ها بوده ایم.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: در مقایسه با این کشورها، بازار سرمایه ایران نوپا است و فرهنگ سهامداری در حال رشد است. در کنار اینها، بازار سهام کشورمان بسیط است و هنوز جای خالی بسیاری از ابزارهای مالی پیشرفته احساس می شود.

وی افزود: ارزشگذاری اوراق بهادار و درک و فهم از ارزش اوراق بهادار باید در میان نهادهای مالی (شرکت های سرمایه گذاری، تامین سرمایه ها، کارگزاری ها، مشاوران سرمایه گذاری و سبدگردان ها) تبیین شود.

به گفته نادی قمی، برخی سرمایه گذاران حقیقی و تحلیلگران با تشکیل گروه های مختلف اقدام به ترویج عقاید و چشم انداز های غلط در خصوص عملکرد سهام یک شرکت می  کنند و با توجه به پیشرفت های تکنولوژیک و شبکه های اجتماعی این عقاید به سرعت گسترش می یابد. به این ترتیب، گاهی برندگان نهایی رالی قیمت سهام افرادی هستند که در ابتدا وارد سهام شرکتی شده اند. حال، ترکیب این شرایط با تورم و جو عدم اطمینان به آینده شرایطی به وجود می آورد که باید مراقب بود.