کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تشریح متغیرهای درونی و بیرونی تأثیرگذار بر بازار سرمایه

31 اکتبر 2017
کد خبر : 974856



گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها، نوسان نرخ ارز، خبرهای سیاسی و کاهش نرخ سود بانکی مهمترین متغیرهایی هستند که این روزها بازار سرمایه از آنها تاثیر می‌گیرد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، به نقل از سنا، علی اسلامی بیدگلی رئیس هیأت مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی در خصوص متغیرهای تأثیرگذار بر بازار سرمایه گفت: یکی از متغیرهای اصلی تأثیرگذار بر بازار گزارش‌های ۶ ماهه است.
وی با اشاره به اختلاف‌های معنادار گزارش‌های ۶ ماهه گفت: طیف وسیعی از صنایع در بازار سرمایه حاضر هستند که گزارش‌های ۶ ماهه متنوعی با تفاوت‌های قابل توجه مثبت تا منفی و شرایط مساعد تا نامساعد منتشر کردند.
این کارشناس بازار سرمایه به گزارش‌های دو گروه معدنی و پتروشیمی اشاره کرد و گفت: این دو گروه متأثر از تغییرات با اهمیت قیمت‌های جهانی و رشد نرخ ارز شاهد رشد قیمت سهام و البته رشد سودآوری شدند، گزارش‌های ۶ ماهه این شرکت‌ها برای بازار سرمایه قابل قبول و مثبت بود.
وی نقطه مقابل این گروه را گروه خودرو دانست و افزود: آمار شرکت‌های خودرویی امیدواری‌های کمتری داشت، این در حالی بود که خودرویی‌ها با حجم قابل توجهی از اخبار مثبت و امیدوار کننده در ماه‌های گذشته مواجه شدند که انتظار افزایش حاشیه سود و کاهش بهای تمام شده در آنها وجود داشت و گزارش‌های عملکرد ۶ ماهه این گروه گویای عدم موفقیت بود.
به گفته اسلامی چنین تغییراتی نشان می‌دهد برخی گزارش‌ها محرک مثبت و برخی محرک منفی برای بازار بودند که البته در همه صنایع این موضوع وجود داشت.
این کارشناس بازار سرمایه معتقد است به جز گروه فلزات اساسی، معدنی و پتروشیمی‌ها سایر صنایع بازار بودجه‌های خود را در محدوده‌های پیش بینی شده محقق کردند.
وی گزارش‌های ۶ ماهه را عامل درونی تأثیرگذار بر بازار دانست و ادامه داد: همچنان شاهد برخی اتفاق‌های تأثیرگذار در محیط بیرونی بازار سرمایه هستیم.
این فعال بازار سرمایه به نوسان و رشد قیمت ارز اشاره کرد و افزود: تغییرات نرخ ارز برای سرمایه‌گذاران ابهام ایجاد کرده و زمان یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام بسیار جدی و مهمی است که سرمایه گذاران در انتظار آن هستند.
رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی برخی اتفاق‌های سیاسی بین‌المللی را نیز جزو عوامل تأثیرگذار بر بازار دانست و گفت: البته تأثیر خبرهای سیاسی بر بازار سرمایه به شدت کاهش یافته و سرمایه‌گذاران آگاهانه‌تر از گذشته نسبت به این گونه اخبار واکنش نشان می‌دهند.
این کارشناس بازار سرمایه در بخش پایانی گفتگو به کاهش نرخ بهره بانکی و سود ثابت اوراق بدهی نیز اشاره کرد و گفت: موفقیت قابل تقدیر شبکه بانکی در کاهش نرخ سود بانک‌ها قابل تقدیر است و باعث شده نرخ بهره بانکی پایین نگه‌داشته شود.
وی معتقد است اگر سرمایه‌گذاران این اطمینان را پیدا کنند که کنترل شبکه بانکی و کاهش نرخ سود بانکی توسط مسئولان پایدار و ادامه‌دار است به واسطه ورود نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه می‌توان امیدوار به روند رشد با ثبات بازار سهام بود.