کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تامین مالی ۴ هزار میلیارد ریالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه

15 مه 2016
کد خبر : 971182مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه از تامین مالی ۴ هزار میلیارد ریالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از خبرگزاری سنا، دکتر علیرضا امیر پور افزود: تاکنون قرارداد انتشار صکوک مناطق آزاد ارس، ماکو و انزلی منعقد شده است که امیدواریم هر چه سریعتر این اوراق در بازار سرمایه منتشر شود.

وی اظهار داشت: سایر مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه‌ اقتصادی نیز تقاضای انتشار صکوک خود را به مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه ارائه کرده اند و هم اکنون کارشناسان این شرکت، در حال بررسی مدارک این مناطق هستند.

امیر پور به جلسات هفته گذشته خود با مدیران ارشد مناطق آزاد ماکو و ارس اشاره کرد و افزود : دراین جلسات تامین مالی پروژه‌های عظیم این مناطق از طریق ابزارهای تامین مالی اسلامی (صکوک) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه ادامه داد : درپایان این نشست ها، قرارداد تامین مالی مناطق آزاد ارس و ماکو به ترتیب به مبلغ ۲۰۰۰ و ۱۵۰۰ میلیارد ریال منعقد شد تا فرآیند انتشار این اوراق در بازار سرمایه فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: مسئولان منطقه آزاد انزلی نیز اوایل اردیبهشت ماه جاری، قرارداد انتشار ۵۰۰ میلیارد ریال صکوک را منعقد کرده بودند تا این منطقه پیشرو در تامین مالی از طریق انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه باشد.

امیر پور اظهار داشت : شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به عنوان نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای اجرایی شدن تفاهم‌نامه تامین مالی مناطق آزاد از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه فعالیت های گسترده ای را انجام داده است و طی مذاکرات با مدیران و معاونان مناطق آزاد، سعی بر تسهیل و تسریع در امر انتشار اوراق صکوک برای این مناطق دارد.

گفتنی است، تفاهم نامه همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان بورس و اوراق بهادار اواخر اسفندماه سال ۹۴ به امضای دکتر اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و دکتر محمد فطانت رئیس سازمان بورس و ارواق بهادار رسید تا راهکارهای عملیاتی لازم برای تامین بخشی از منابع مالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه فراهم شود.