کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تاریخچۀ کانون

logo

در سال ۱۳۷۹ نهادهای سرمایه‌گذاری در کشور، تشکلی غیردولتی و غیرانتفاعی به نام مؤسسه توسعه صنعت سرمایه‌گذاری ایران (مؤسسه) را تشکیل دادند. این مؤسسه تا بهمن‌ماه ۱۳۸۶ فعالیت داشت و از آنجا كه بر اساس ماده ۵۳ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذر ماه ۱۳۸۴، کارگزاران، بازارگردانان، سرمایه‌گذاران و سایر فعالان این بازار مکلف شدند هرکدام نسبت به تشکیل کانون خود اقدام کنند، در آذر ماه ۱۳۸۶ تعداد قابل ‌توجهی از نهادهای سرمایه‌گذاری (۹۸ شرکت) که بسیاری از آن‌ها عضو مؤسسه مذكور بودند به عنوان هیأت مؤسس نسبت به تشکیل کانون اقدام کردند. پس از موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) با اساسنامه، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در پانزدهم بهمن ۱۳۸۶ تحت شماره ۲۲۱۹۴ به ثبت رسید و در شانزدهم اسفند ماه ۱۳۸۶ فعالیت خود را با مجوز سبا به دبیرکلی علی ثقفی آغاز کرده و عملاً به‌عنوان جايگزين مؤسسه توسعه صنعت سرمايه‌گذاري ايران نيز تلقي گرديد. در حال حاضر نیز حدود ۱۵۰ عضو با دبیرکلی سعید اسلامی بیدگی ادامه فعالیت می‌دهد.

دبیران کل کانون نهادهای سرمایه گذاری از ابتدا تا به امروز:

دکتر علی ثقفی

دكتر علي ثقفي، آفريننده مكتب نظري حسابداري در ايران وی در سال ۱۳۵۶ موفق به دریافت مدرک دکتری رشته حسابداری از دانشگاه میسوری کلمبیای آمریکا شد. وی هم‌اکنون استاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

دکتر شاپور محمدی

دکتر شاپور محمدی دومین دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، مدرک دکتری خود را در رشته اقتصاد سنجی و توسعه اقتصادی از دانشگاه تهران اخذ کرد. شاپور محمدی اولین مدیرعامل بورس انرژی ایران بود. در دولت یازدهم ابتدا معاون اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی شد و از تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۵ هم به‌عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند.

دکتر بهروز خدارحمی

دکتر بهروز خدارحمی که مهندسي مکانيک گرايش سيالات را در دانشگاه صنعتي اصفهان و کارشناسی ارشد حسابداري را در دانشگاه شيراز و دكتري حسابداري را در دانشگاه علامه طباطبايي گذراند. خدارحمی اکنون عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس است.

دکتر سعید اسلامی بیدگلی

دکتر سعید اسلامی بیدگلی فارغ‌التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف است و دکترای مالی از دانشگاه شهید بهشتی دارد. همچنین وی به عنوان تحلیل‌گر رسمی بین‌المللی سرمایه‌گذاری (CIIA) میباشد و فرزند دکتر غلامرضا اسلامی بیدگلی از اساتید به‌نام مالی و حسابداری ایران است. دکتر سعید اسلامی بیدگلی پیش از دبیرکلی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بوده است و هم‌اکنون هم عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی است.