کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تأمین مالی صنایع معدنی از طریق بازار بدهی

13 مارس 2018
کد خبر : 976380شرکت‌های فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی بخش قابل‌توجهی از ارزش بازار سهام کشور را به خود اختصاص داده‌اند و در توسعه، اشتغال و بهبود فضای کسب‌وکار نقش مهمی دارند. این شرکت‌ها طی سال‌های اخیر بازار بدهی را برای تأمین منابع مالی لازم انتخاب کرده‌اند.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی بیگ‌زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سازمان بورس موافقت اصولی مبلغ ۴,۰۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره برای شرکت فولاد سیرجان ایرانیان، موافقت اصولی مبلغ ۳,۶۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره برای شرکت فولاد بوتیای ایرانیان و موافقت اصولی مبلغ ۳,۰۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره برای شرکت بابک مس ایرانیان را صادر می‌کند.

به گفته این مقام مسئول، شرکت بابک مس ایرانیان در نظر دارد به منظور به کارگیری منابع حاصل از انتشار اوراق جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل کارخانه تولید مس کاتدی و تأمین سرمایه در گردش این طرح، نسبت به انتشار ۳,۰۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره، با نرخ ۱۶ درصد و دوره عمر ۴ ساله اقدام کند. بازارگردانی و تعهدپذیره نویسی این اوراق را شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران) بر عهده دارد.

وی افزود: شرکت فولاد بوتیای ایرانیان در نظر دارد به منظور تأمین بخشی از منابع مالی جهت اجرای طرح فولادسازی، احیاء مستقیم و نیروگاه سیکل ترکیبی، ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانه گندله‌سازی خود را مبنای انتشار اوراق اجاره قرار دهد و نسبت به انتشار مبلغ ۳,۶۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره با نرخ ۱۶ درصد و عمر ۴ سال اقدام کند. بازارگردانی و تعهدپذیره نویسی این اوراق را شرکت تأمین سرمایه امید بر عهده دارد.

این مقام مسئول افزود: شرکت فولاد سیرجان ایرانیان نیز در نظر دارد به منظور تأمین نقدینگی جهت هزینه‌های باقی مانده پروژه فولادسازی و اصلاح ساختار مالی نسبت به انتشار مبلغ ۴,۰۰۰ میلیارد ریال اوراق اجاره با نرخ ۱۶ درصد و دوره عمر ۴ ساله اقدام کند. بازارگردانی و تعهدپذیره نویسی این اوراق را شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان بر عهده دارد.

به گفته این مقام مسئول، معاملات ثانویه این اوراق در فرابورس ایران صورت می‌گیرد و ضمانت آن‌ها بر عهده بانک پاسارگاد است.

بیگ زاده افزود: اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق مرابحه، سفارش ساخت و سلف موازی استاندارد از جمله ابزارهایی بوده که توسط شرکت های حوزه صنایع معدنی استفاده شده است. در آینده با توجه به معرفی ابزارهای جدیدی مثل اوراق اجاره مبتنی بر سهام و اوراق منفعت شاهد بهبود در تأمین مالی این صنایع خواهیم بود.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به منظور تأمین بخشی از سرمایه در گردش و همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت سرمایه پذیر ، پیش از این با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، سه هزار میلیارد ریال اوراق اجاره منتشر کرده است.