کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تأثیر ورود نقدینگی به بازار سهام

18 ژوئن 2018
کد خبر : 976969سعید فلاح‌پور، عضو هیأت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ورود نقدینگی به بازار سهام با توجه به تعدیل نرخ ارز با فاصله‌ای معنی‌دار تأثیر خود را بر روی بازار سهام می‌گذارد، عنوان کرد: ورود نقدینگی و اقبال برای خرید سهام از اتفاق‌های قابل‌تأمل این روزها است که می‌تواند به کنترل نقدینگی سرگردان در اقتصاد بی‌انجامد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از «عصر مالی»، فلاح پور با  اعلام بررسی تغییر زمان فعالیت بازار معاملات سهام در سال جاری از بهبود فرایند ارائه اطلاعات از سوی ناشران بورسی به بازار سهام سخن گفت و افزود: توقف نمادهای معاملاتی هم اکنون به‌شدت کاهش یافته و در مجموع به کمتر از ۷ نماد معاملاتی رسیده است.

به گفته وی بازگشایی نماد معاملاتی «های‌وب» منوط به تکمیل فرآیند نظر جامعه حسابداران نسبت به اظهارات حسابرس و صورت‌های مالی این  شرکت است

معاون اجرایی سازمان بورس در برابر این پرسش فارس که با توجه به حجم بالای نقدینگی و خطر خروج پول به سمت بازارهای غیر مولد و موازی، سازمان بورس چه برنامه ای برای ایجاد جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاران دارد، گفت: راه‌اندازی دامنه نوسان پویا امسال جزو برنامه‌های سازمان بورس است، هر چند باید دانست در هیچ کشوری معاملات بدون دامنه نوسان وجود ندارد، منتهی کیفیت عملکرد دامنه نوسان در بازارهای مختلف سهام متفاوت است.

فلاح پور از بررسی راه اندازی دامنه ایستا و دامنه پویا نوسان قیمتی در بازار سهام کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر مبنای نوسان قیمت پایه امروز سهام، قیمت پایانی دیروز است، اما در دامنه پویا قیمتی که مبنای دامنه قرار می‌گیرد، در روند معاملات روزانه به روز رسانی می‌شود. به عبارتی با به روز رسانی این فرایند، دامنه نوسان پویا نیز تغییر می‌کند.

وی با اشاره به آغاز شبیه سازی حذف حجم مبنا و دامنه نوسان پویا در بازار سهام افزود: بر اساس این فرایند، حد قیمتی برای سهام در روز تغییر می‌کند.

به گفته فلاح پور دامنه نوسان پویا به گونه‌ای است که اگر قیمت پایانی دیروز معادل ۱۰۰ بوده امروز قیمت می‌تواند بین ۹۵ تا ۱۰۵ تومان نوسان کند، منتهی مبنای قیمت امروز معادل ۱۰۱ خواهد بود که می‌تواند مثبت و منفی ۵ درصد نسبت به این عدد بروز رسانی می‌شود. البته در این میان یک دامنه ایستا نیز همواره وجود دارد. مثلاً اگر دامنه نوسان پویا سه درصد باشد، حد دامنه ایستا ۱۰ درصد است.