کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تأثیر منفی افزایش سود بانکی بر بورس اوراق بهادار

25 آگوست 2018
کد خبر : 977758ولی نادی‌قمی، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه نوین (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): بازار سرمایه در ماه‌های اخیر رکوردهای بی‌سابقه‌ای را به ثبت رسانده و توانسته توجهات را به سوی خود جلب کند. توان بورس در جذب نقدینگی از بازارهای رقیب مانند طلا، ارز، خودرو و مسکن به حدی بوده که مسئولان نیز خواستار تقویت بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سوی بخش تولید شده‌اند.
به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از ایرنا، با وجود تاکید کارشناسان و مسئولان بر گسترش و تعمیق بازار سرمایه، به تازگی برخی گمانه زنی ها مبنی بر افزایش سود بانکی مطرح شده که نگرانی هایی را میان کارشناسان ایجاد کرده است.
به نظر کارشناسان، افزایش سود بانکی گرچه می تواند بخشی از نقدینگی سرگردان در جامعه را جذب کند اما از سوی دیگر با فراهم کردن سود بدون ریسک، به خروج بخشی از نقدینگی موجود از بازارهای دارای ریسک مانند بورس کمک می کند.

** عوامل رشد بورس
«نادی قمی» کارشناس بازار سرمایه اظهارداشت: حجم نقدینگی در سال های اخیر بسیار بالا رفته به طوری که باید در جایی متراکم و سیال می‌شد که این اتفاق در اواخر پارسال رخ داد.
وی اضافه کرد: براین اساس، نقدینگی نخست به سوی بازار ارز رفت و سپس روانه بازار طلا، خودرو و مسکن شد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در نهایت این نقدینگی پس از تاثیرگذاری بر بازارهای مختلف، وارد بورس شد و شاخص را تحت تأثیر قرار داد.
نادی قمی افزود: بر این اساس، رشد شتابان بازار سرمایه در ماه‌های اخیر در درجه نخست ناشی از واکنش گسترده نسبت به رشد نرخ ارز است که همچنان ادامه دارد.
وی افزود: البته برای رشد بورس، زمینه‌ها و بسترهای دیگری نیز وجود داشته که از جمله آنها می توان به رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) اشاره کرد.
این کارشناس بازار سرمایه یادآورشد: بر این اساس، حتی اگر نرخ ارز نیز افزایش نمی‌یافت، به علت بالا رفتن قیمت برخی از کامودیتی ها، شاخص بورس روندی صعودی در پیش می گرفت که البته مانند ماه‌های اخیر نبود و از شدت کمتری برخوردار بود.
نادی قمی یادآور شد: در صورت بهبود تعاملات بین المللی، شاهد رشد ۲ برابری شاخص بورس تا پایان امسال خواهیم بود.
وی اضافه کرد: معمولا بازار سهام می تواند تا ۶۰ درصد از تغییر قیمت دلار را در کوتاه مدت جذب کند و برای جذب همه تاثیر ناشی از نرخ دلار، نیاز به گذشت زمان و یک دوره زمانی میان مدت هست.

** نرخ ارز، محرکت اصلی رشد بورس
این کارشناس بازار سرمایه افزود: اکنون محرک اصلی بورس نرخ ارز است اما باید توجه داشت که هر محرکی یک روزی توان خود را از دست خواهد داد؛ براین اساس در آینده سایر محرک ها و عوامل می‌توانند مسیر حرکت بورس را مشخص کنند.
نادی قمی اضافه کرد: اگر بتوانیم در ارز به ثبات قیمتی دست یابیم آنگاه شاهد تاثیرگذاری سایر محرک ها و عوامل خواهیم بود که امکان دارد مثبت یا منفی باشد.

** بالا رفتن ارزش جایگزینی شرکت ها
این کارشناس بازار سرمایه درباره ارزش جایگزینی شرکت‌ها نیز گفت: در رشد کنونی شاخص بورس شاهد تاثیر تدریجی ارزش جایگزین شرکت ها نیز هستیم.
نادی قمی افزود: بالا رفتن بهای ارز به شکل افزایش سودآوری شرکت ها و یا افزایش ارزش جایگزینی بر بورس تاثیر می گذارد.
وی اضافه کرد: به عنوان نمونه کارخانه ای که ساخت آن به ۲۰۰ میلیون دلار نیاز دارد پس از رشد چند برابری ارز، ارزشش چند برابر می شود که رشد قیمت سهام آن را در پی دارد.

** رشد شاخص بورس، حبابی نیست
این کارشناس بازار سرمایه درباره برخی ادعاها مبنی بر حبابی بودن شاخص بورس گفت: رشد کنونی بورس با توجه به کاهش ارزش پول، واقعیات اقتصادی و نرخ ارز، تحقق یافته بنابراین آن را می‌توان روندی طبیعی و فاقد حباب دانست.
وی یادآور شد: البته در صورتی که فشارهای خارجی بر کشور تشدید شود امکان دارد تاثیر منفی بر بازار سرمایه داشته و شاهد عقب نشینی گسترده شاخص بورس باشیم.

** چشم انداز مثبت رشد بورس تا پایان امسال
این کارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز بازار سرمایه و بورس نیز گفت: حتی در صورت کاهش نرخ ارز و عقب نشینی دلار به مرز هفت هزار تومان، همچنان زمینه برای رشد شاخص بورس فراهم است.
نادی قمی ادامه داد: حتی امکان دارد بورس تا پایان امسال ۱۵ تا ۲۰ درصد دیگر نیز افزایش یافته و رکوردهای بی سابقه ای دست یابد.
وی گفت: در صورتی که بتوانیم ریسک های سیاسی در بخش بین الملل را مدیریت کنیم شاهد رشد بیشتر در بازار سرمایه و بورس خواهم بود.

** تاثیر منفی افزایش سود بانکی بر بورس
این کارشناس بازار سرمایه درباره احتمال رشد نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بازار سرمایه، گفت: بالا بردن نرخ سود بانکی برای مهار نقدینگی می تواند مُسکن کوتاه‌مدت و موقت باشد اما ضمن ایجاد ریسک‌های منفی برای بازار سرمایه، اقتصاد کشور را با خطرات جدی مواجه می‌کند.
نادی قمی با بیان اینکه برای مهار نقدینگی باید برنامه های میان‌مدت و بلند‌مدت داشته باشیم، افزود: مهار نقدینگی از طریق حل مشکلات نظام بانکی ممکن است.
وی با بیان اینکه معضلات نظام بانکی از طریق طرح‌ریزی یک سیاست پولی و مالی منسجم حل خواهد شد، اضافه کرد: محورهای اصلی اصلاح نظام بانکی و طرح‌ریزی یک سیاست پولی و مالی منسجم باید شامل تزریق نقدینگی به بانک ها، ادغام بانک ها، ریشه‌کنی فساد، برقراری ارتباطات بین‌المللی، اصلاح نظام مدیریتی، برقراری نظام مالیاتی منصفانه و افزایش انظباط مالی و جلوگیری از هدر رفت منابع باشد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: معمولا، زمانی که نقدینگی بسیار افزایش می یابد، برای مهار آن اقدام به بالا بردن نرخ سود بانکی می کنند که پیامدهایی را دارد.
نادی قمی افزود: اکنون وضعیت نقدینگی در کشور به جای رسیده که روزانه یک هزار میلیارد تومان بدون اینکه هیچ فعالیتی در کشور انجام شود وارد بازار می شود.
وی گفت: بالا بردن نرخ سود بانکی برای مهار نقدینگی می ‌تواند ریسک های منفی برای بازار سرمایه ایجاد کند.