کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تأثیرات مثبت دولت در توسعه بازار سرمایه

26 آگوست 2018
کد خبر : 977773محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار: ارزش و حجم معاملات از ابتدای فعالیت دولت رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. در همین رابطه رشد محسوس میانگین ارزش معاملات در ماه‌های اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران گواهی بر حضور سرمایه‌گذاران است.

در روزهای مصادف با هفته دولت، بررسی عملکرد تیم اقتصادی دولت دوازدهم درخصوص بازار سرمایه موضوع مهمی به‌شمار می‌رود. در همین زمینه مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار به تصمیمات مثبت دولت در جهت رونق بازار سرمایه طی این مدت اشاره کرد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، خدابخش با اشاره به حمایت های دولت از بازار سرمایه طی یک سال اخیر بیان کرد: با آغاز به کار دولت دوازدهم بازنگری در برخی قوانین بازار سرمایه در راستای شفافیت و نقدشوندگی بیشتر، سرعت پر شتابی به خود گرفت و همین موضوع توانست در عملکرد مطلوب بازار سرمایه نقش بسزایی داشته باشد.

وی در ادامه به حمایت های دولت از بازار سرمایه و ترغیب مردم به سرمایه گذاری در بازارهای مولد محور اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه مکانی برای کمک به رونق تولید به شمار می رود. در همین زمینه سرمایه گذاری و جذب وجوه از این مسیر، از سیاست های بسیار دقیق اقتصادی دولت در این زمینه محسوب می شود.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس اوراق بهادار در تایید حضور چشمگیر سرمایه گذاران در بازار سرمایه گفت: ارزش و حجم معاملات از ابتدای فعالیت دولت رشد قابل ملاحظه ای داشته است. در همین رابطه رشد محسوس میانگین ارزش معاملات در ماه های اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران گواهی بر حضور سرمایه گذاران است.

خدابخش در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ابلاغ مصوبه های اثر گذار از سوی دولت در بازار سهام بیان کرد: یکی از اقدامات مثبت وزارت اقتصاد طی مدت اخیر کاهش نرخ مالیات نقل و انتقال سهام بود که این موضوع می تواند با کاهش هزینه های معاملاتی به نقدشوندگی و افزایش دفعات معاملات کمک شایانی کند.

وی در ادامه بیان کرد: همچنین طی یکسال اخیر با پیگیری های صورت گرفته از سوی تیم اقتصادی دولت و سازمان بورس و اوراق بهادار، کنترل و نظارت بر بازار بدهی و عرضه اوراق با جدیت بیشتری انجام شد.

خدابخش در تشریح این موضوع افزود: در اواخر سال ۹۵، عرضه و تقاضاهای نامطلوب در بازار بدهی و در خارج از بازار سرمایه شکل گرفت و باعث شد تعدادی از این اوراق با نرخی به مراتب بالاتر از نرخ اوراق بدهی موجود در بازار سرمایه معامله شود.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در پایان خاطرنشان کرد: در همین زمینه دولت دوازدهم در اقدامی شایسته و با کمک مکانیزم های بازار سرمایه این موضوع را ساماندهی کرد و در نهایت  نرخ ها با توجه به عرضه و تقاضا در یک بازار نظام مند تعدیل شدند.