کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بزرگترین شرکت بورسی از نظر تعداد سهامدار، عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران است

15 اکتبر 2017
کد خبر : 974605شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، اسامی بزرگترین شرکت‌های بورسی و فرابورسی از نظر تعداد سهامدار را در پایان شهریورماه سال ۹۶ معرفی کرد. بزرگترین شرکت‌های‌ بورسی به‌لحاظ تعداد سهامداران که در رتبه یکم و سوم قرار گرفتند، عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران هستند.

به گزارش واحد تحقیق و پژوهش کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و به‌نقل از روابط عمومی سمات، سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) با ۲۳۹ هزار و ۷۷۶ سهامدار درپایان شهریور ۹۶ در صدر بزرگترین شرکت بورسی از نظر تعداد سهامدار ایستاد و ایران خودرو با ۱۴۴ هزار و ۱۷۶ سهامدار و توسعه معادن روی ایران (کروی) با ۱۲۳ هزار و۴۷۴ سهامدار در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

بزرگترین شرکت‌های‌ بورسی به‌لحاظ تعداد سهامداران که در رتبه یکم و سوم قرار گرفتند، عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران هستند.

همچنین شرکت های سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان ، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، سایپا ، شرکت داده گستر عصر نوین ، بانک انصار، توسعه صنایع بهشر و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در مکان های سوم تا دهم بزرگترین شرکت های بورسی از نظر تعداد سهامدار هستند. در این رده‌بندی نیز شرکت سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان (وسکاب) عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران می‌باشد.

بر اساس این گزارش، مؤسسه اعتباری کوثر مرکزی با ۴۸۳ هزار و ۵۴۳ سهامدار در صدر بزرگترین شرکت‌های فرابورسی از نظر تعداد سهامدار قرار دارد و بانک سرمایه با ۳۰۲هزار و ۷۹۲ سهامدار و بانک دی با ۱۸۱ هزار و ۵۸ سهامدار در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

بانک مهر اقتصاد، بانک قوامین، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه گذاری کشاورزی ایران، بانک حکمت ایرانیان، صنایع پتروشیمی زنجان، پتروشیمی گلستان نیز در مکان های سوم تا دهم فهرست برترین شرکت های فرابورسی از لحاظ تعداد سهامدار ایستادند.

لازم به‌ذکر است، این تعداد سهامدار بورسی و فرابورسی بدون در نظر گرفتن سهام وثیقه گروهی (کارکنان) است.