کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بازداشت همه اعضای هیأت‌مدیره “آکنتور”

10 مارس 2018
کد خبر : 976329مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از صدور قرار وثیقه ۱۲۵ میلیارد تومانی برای هریک از اعضای هیأت‌مدیره شرکت کنتورسازی خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمدعلی شیری‌زاده گفت: بازپرس دادسرا برای هر یک از اعضای هیأت‌مدیره ۱۲۵ میلیارد تومان قرار وثیقه صادر کرده است و این اعضا به‌دلیل عدم‌پرداخت این مبلغ روانه زندان شدند و هم‌اکنون همه اینها در بازداشت به‌سر می‌برند.

وی با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار، در سوم شهریور ۹۵ این شکایت را مطرح کرده بود افزود: پی‌گیری‌های فراوانی در خصوص پرونده “آکنتور” صورت گرفت که نهایتاً منجر به بازداشت همه اعضای هیأت‌مدیره آن شد. پیش از این نیز، مدیرعامل کنتورسازی با وثیقه ۵۰۰ میلیارد تومانی در بازداشت بود که البته در قرار صادره جدید، این مبلغ به ۱۲۵ میلیارد تومان تعدیل پیدا کرد.

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: افراد دیگری هم دخیل در این پرونده بودند که آنها هم تفهیم اتهام و به زودی کیفرخواستشان صادر می‌شود.

شیری‌زاده با بیان اینکه در پی تفهیم اتهام‌های اولیه، بعضی از افراد مرتبط با پرونده آکنتور با قرار وثیقه آزاد هستند یا قرار وثیقه‌های کمتری برای آنها در نظر گرفته شد، اظهار داشت: با بررسی پرونده و کشف این موضوع که نقش این متهمین پررنگ بوده، احتمال می‌دهیم در کیفرخواست و قرار وثیقه‌ای که برای آنها صادر خواهد شد، این مجازات‌ها و قرارها تشدید شود.

وی با بیان اینکه تحقیقات قضایی روی مجموعه‌ای از افراد جدید هم در این پرونده انجام شده است، گفت: جرم آنها تحت عنوان کلاهبرداری مطرح و در حال رسیدگی است که در مورد آنها هم ظرف چندماه آینده اقدامات قضایی لازم انجام می‌شود.

شیری‌زاده در پایان تصریح کرد: پرونده جرایم بورسی شرکت کنتورسازی در حال تکمیل است و دادسرا در مرحله پایانی کار قرار دارد و به زودی دادگاه این پرونده برگزار می‌شود. همچنین در خصوص این افراد، مجموعه‌ای از جرایم عمومی و غیربورسی هم وجود دارد که رسیدگی‌های آن آغاز شده است.

خاطرنشان می‌شود: از شهریور سال گذشته، پرونده شرکت کنتورسازی متعاقب اطلاعات اعلام شده خلاف واقع از سوی ناشر تشکیل شد و سپس سازمان بورس به نمایندگی از سهامدارانی که حق آنها تضعیف شده و هم به‌دلیل صدمات وارده به نظم جاری بازار سرمایه، در مجتمع امور اقتصادی شکایت خود از این شرکت را مطرح کرده است.