کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


اهمیت بورس کالا در اقتصاد ملی

08 آگوست 2018
کد خبر : 977584علی تیموری‌شندی، مدیرعامل تأمین سرمایه لوتوس پارسیان (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): افرادی که بازار آتی سکه را متهم به تأثیرگذاری بر بازار نقدی و هدایت این بازار می‌کنند، تفسیر و ادعایی غیرمنصفانه دارند؛ چرا که فعالیت بازار آتی به مدیریت بهتر ریسک در بازار سکه و طلا کمک می‌کند.

به گزارش روابط عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان درخصوص بازار آتی و همچنین هدایت نقدینگی به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بویژه صندوق طلا اظهار داشت: صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس به عنوان نخستین صندوق پذیرفته شده و حاضر در بورس کالای ایران در این حوزه، از ابتدای راه‌اندازی تا کنون بیش از ۲۳۰ درصد بازدهی نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.

وی در خصوص مزایای صندوق‌های طلا گفت: امکان نقدشوندگی این صندوق‌ها در همه شرایط فراهم است و مانند بازار نقدی، سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها نیاز به پذیرش ریسک‌های بازار نقدی و اضطراب و نگرانی نبود مشتری را ندارند.

تیموری افزود: از سوی دیگر یکی از چالش‌های پیش روی فعالان بازار نقدی سکه و طلا، موضوع نگهداری و حفظ دارایی است، این در حالی است که در صندوق‌های طلا این دغدغه وجود ندارد. ضمن این که مدیران حرفه‌ای، دارایی‌های مردم در این صندوق‌ها مدیریت می‌کنند و از این جهت نیز نگرانی برای سرامایه‌گذاران این صندوق‌ها وجود ندارد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به این که ورود و خروج سرمایه‌گذاران و سرمایه آنها به صندوق‌های طلا بسیار سهل و آسان است افزود: با استفاده از ظرفیت این صندوق‌ها می‌توان تامین مالی معادن طلا را نیز انجام داد.
وی همچنین در خصوص چشم‌انداز بازار سرمایه گفت: هر چند در حال حاضر اقتصاد کشور با محدودیت‌هایی مانند تحریم و مراودات بانکی روبروست اما چشم‌انداز رشد بازار سهام مثبت است.

این کارشناس بازار سرمایه به سرمایه‌گذارن بازارهای مختلف توصیه کرد با ورود به بازار سرمایه و استفاده از ابزارهای مختلف ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف را کنترل کنند و از سوی دیگر سرمایه خود را در خدمت تامین مالی بنگاه‌ها و صنایع قرار دهند.

وی در خصوص راه‌اندازی صندوق ارز و تاثیر آن بر بازار نقدی گفت: کسانی که در بازار فیزیکی ارز و طلا هستند و اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار نقدی می‌کنند، با هدف کسب سود و یا حفظ ارزش سرمایه ارز و طلا را به خانه می‌برند و ریسک‌هایی از این جهت را متوجه سرمایه خود می‌کنند؛ این در حاالی است که وقتی از ابرازهای مختلف مانند صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری استفاده شود، از انباشت سرمایه در خانه‌ها و ریسک‌های مربوط به آنها جلوگیری شده و از سوی دیگر این دارایی‌ها در خدمت تامین مالی صنایع مختلف قرار می‌گیرد.

تیموری در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط این شرکت در یکسال گذشته گفت: ۱۸۰۰ میلیارد تومان اوراق شرکتی توسط این شرکت در این مدت منتشر شده است و بنا داریم ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر را نیز در آینده پذیرش و عرضه کنیم.

مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان: از ابتدای امسال تا کنون ۱۶۰۰ میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه صورت گرفته است که سهم این شرکت از این میان حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی به شفافیت بازار سرمایه به ویژه بورس کالا اشاره کرد و گفت: تعیین قیمت ها با مکانیزم بورس کالا شفاف و منصفانه است و حذف رانت را به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره به اهمیت بورس کالا در اقتصاد ملی از برنامه های جدید این شرکت و بورس کالا در حوزه کشاورزی، انرژی و مخابرات خبر داد و تاکید کرد: بازار سرمایه بهترین ابزار تامین مالی بخش تولید اقتصاد است.