کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


امضای تفاهم‌نامه میان سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران

30 جولای 2018
کد خبر : 977479صبح امروز هشتم مردادماه۹۷، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و مسعود سرائیان، رئیس سازمان فن آوری اطلاعات ایران، در جریان بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ۹۷)، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط‌عمومی به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی در ابتدای این مراسم عنوان کرد: امضای این تفاهم نامه مقدمه ای برای توسعه زیر ساخت های حوزه فن آوری اطلاعات بازار سرمایه است.

دبیر شورایعالی بورس به مهمترین دستاوردهای این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: نگه داری و ذخیره سازی داده های سازمان بورس، تبادل سریع و کارآمد اطلاعات بین ارکان بازار سرمایه و افزیش امنیت اطلاعات از مهمترین دستاوردهای امضای این تفاهم نامه است.

دکتر محمدی، همکاری مشترک سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان فن آوری اطلاعات را محصول این تفاهم نامه دانست و ادامه داد : توسعه نرم افزارها، تولید اپلیکیشن ها، و گیمیفیکشن از دیگر مزایای آغاز این همکاری است.

وی با بیان اینکه فرهنگ سازی و آموزش در حوزه فن آوری اطلاعات از دیگر محور های این تفاهم نامه است، تاکید کرد: بر اساس قانون، اجرای اقدامات مبتنی بر فن آوری اطلاعات باید از بستر سازمان فناوری اطلاعات عملیاتی شود .

افزایش شفافیت با ورود فناوری اطلاعات به اقتصاد

در ادامه این مراسم مسعود سراییان، رییس سازمان فن آوری اطلاعات ایران، ضمن ابراز خرسندی از امضای این تفاهم نامه ابراز داشت: امروز فن آوری اطلاعات به همه حوزه ها به ویژه اقتصاد وارد شده و با ورود آن شفافیت و سرعت امور افزایش داشته است. 

وی با قدردانی از دکتر محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، تاکید کرد: امضای این تفاهم نامه منشا افزایش اعتماد فعالین بازار سرمایه و توسعه این حوزه مهم اقتصادی است.

سراییان به محور های اصلی این تفاهم نامه اشاره کرد و افزود: با این تفاهم نامه سازمان بورس و سازمان فن آوری اطلاعات به هم متصل شدند و محصول آن تبادل شفاف و سریع اطلاعات است.

رییس سازمان فن آوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد: اکنون حدود ۱۰میلیون کد سهامداری صادر شده و ۴۵ میلیون نفر نیز از سهام عدالت برخوردار هستند. در واقع بازار سرمایه حدود ۵۰ میلیون مخاطب دارد و تنها با استفاده از فن آوری اطلاعات می توان به نیاز آنها پاسخ داد.

وی به محور دوم اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم نامه زیر ساخت های نوین و همچنین ابزار های جدیدی همچون بلک چین در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار می گیرد.

سراییان محور سوم را توسعه کسب و کار حوزه مالی و فین تک ها دانست و تصریح کرد: این تفاهم نامه مسیر همواری برای توسعه کسب و کارهای حوزه فن آوری اطلاعات است.

رییس سازمان فن آوری اطلاعات ایران امنیت را محور چهارم دانست و تاکید کرد: با این تفاهم نامه امنیت داده ها و اطلاعات بازار سرمایه در مواجهه با حمله های درونی و بیرونی تضمین می شود و این اطمینان را می دهیم امنیت زیر ساخت های حوزه فن آوری اطلاعات بازار سرمایه به حداکثر برسد.

وی آخرین محور را انتقال تجربیات طرفین دانست و گفت: تبادل اطلاعات و دانش میان دو سازمان توسعه در حوزه فن آوری اقتصادی را سرعت می بخشد و نوید بخش فصل جدید فن آوری در بازار سرمایه است.

رونمایی از درگاه جدید مرکز ارتباط بورس

در ادامه مراسم، دکتر محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از درگاه اینترنتی مرکز ارتباط بورس، رونمایی کرد.

این درگاه که به همت شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و به منظور هدف تسهیل دسترسی تماس گیرندگان با مرکز ارتباط راه اندازی شده است.

تاکنون، ورودی ها و تماس ها در مرکز ارتباط بورس از طریق تماس تلفنی و ایمیل صورت می گرفت، اما از این پس در راستای اجرای مصوبات و دستورات میز خدمت که از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و تسهیل دسترسی تماس گیرندگان با مرکز ارتباط، سامانه ای با نشانی  Info.seo.ir  پیش بینی شده است که در این سامانه افراد می توانند سوالات خود را ثبتو از طریق پیامک، شماره پی گیری دریافت کنند .

این سوالات بعد از دریافت در شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس از طریق نرم افزار CRM  به کارشناسان مرتبط در سازمان ارجاع داده و پاسخ آن نیز به طور اتوماتیک در سامانه درج می شود که  مخاطبین هم با آن کد پی گیری می توانند به وبسایت مراجعه و پاسخ سوالات خود را دریافت کند.

 دیگر سامانه هایی هم که سازمان بورس برای ارتباط با ذینفعان دارد از جمله سامانه شکایات، سامانه هیات داوری، سامانه دادشهر و … در کنار سامانه جدید به ذینفعان خدمات خواهد داد .