کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


اقدامات ضروری برای کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار

20 ژوئن 2018
کد خبر : 977005 دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، شب گذشته۲۹  خرداد ماه، در خبر ساعت ۲۱ شبکه یک عوامل رشد بازار سرمایه در چند روز گذشته را تشریح کرد و اقدامات لازم برای کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بورس را برشمرد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گوی خبری شبکه یک سیما چشم انداز بورس را ترسیم کرد و با اشاره به دلایل رشد تاریخی چند روز گذشته بازار سرمایه گفت: افزایش سودآوری شرکت ها، انتقال نقدینگی از سایر بازار ها به بورس و پایداری، تنوع و شفافیت، عوامل ورود منابع جدید به بازار سرمایه است.

دبیر شورایعالی بورس با اشاره به اینکه  چشم انداز سودآوری بالای صنایع از دلایل مهم اقبال جامعه به این بخش مهم اقتصادی است، گفت: همواره در بازار سرمایه با تحلیل های صحیح می توان سود مناسبی شناسایی کرد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار به اقدامات لازم برای کاهش ریسک های سرمایه گذاری در شرایط صعودی بازار سرمایه اشاره کرد و بیان داشت: نخستین اصل سرمایه گذاری تشکیل سبدی از سهام است. با تشکیل سبد سهام تعادل لازم در هنگام کاهش و افزایش قیمت سهام ایجاد و ریسک سرمایه گذاری به میزان قابل توجهی کنترل می شود.

دکتر محمدی به سرمایه گذاران تاکید کرد اطلاعات را  تنها از سامانه های مرجع و قانونی مانند کدال استخراج کنند و گفت: ضروری است سرمایه گذاران و علاقه مندان به بازار سرمایه از مشاوران متخصص، کارگزاران، شرکت های مشاوره و کارشناسان خبره برای خرید سهام مشورت و راهنمایی بگیرند و به شایعات و سیگنال های سودجویان توجه نکنند.

سخنگوی سازمان بورس تعیین بازه زمانی سرمایه گذاری را از دیگر اصول ورود به بازار سرمایه دانست و‌ گفت: نوسان قیمت سهام، ذات بازار سرمایه است و هنگام کاهش قیمت ها باید از رفتار های هیجانی پرهیز کرد و با نگاه بلند مدت به افق بازار سرمایه به آن وارد شد.

دکتر محمدی همچنین با اشاره به اینکه افراد بخشی از دارایی های خود را در اوراق با درآمد ثابت و بازار بدهی سرمایه گذاری کنند، گفت: واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز گزینه های مناسب و کم ریسکی برای سرمایه گذاران غیر حرفه ای است.