کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


افزایش نقدشوندگی، اصلی‌ترین مزیت‌ کوتاه‌شدن زمان توقف و بازگشایی نمادها در بازار سرمایه

08 اکتبر 2017
کد خبر : 974580کورش شمس، مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): یکی از نکات اصلی و مزیت‌های کوتاه‌شدن زمان توقف و بازگشایی نمادها در بازار سرمایه، افزایش نقدشوندگی است. زمانی که نمادی بلندمدت متوقف می‌شود سرمایه‌گذار علاوه‌بر اینکه با ریسک نقدشوندگی مواجه می‌شود، قدرت مدیریت دارایی‌اش را نیز از دست می‌دهد و درگیر هزینه‌های مالی می‌شود.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به‌نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، کورش شمس با اشاره به برخی توقف های طولانی مدت نماد گفت: زمانی که مرجع تصمیم گیر درباره توقف های نماد تصمیم می گیرد یا در مواردی سهام یا نمادهایی از شرکت های بزرگ و معتبر با تعداد بالای سهامدار، برای مدت زمان طولانی متوقف می شود به بازار سرمایه آسیب جدی وارد می کند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه توقف های طولانی مدت نمادها، نقدشوندگی بازار سرمایه را زیر سوال می برد، افزود: سرمایه گذارانی که وارد بازار سهام می شوند ریسک های این بازار همانند شناور بودن قیمت ها یا این موضوع را که ممکن است فرد در یک بازه زمانی با نوسان قیمت متضرر شود، پذیرفته اند؛ اما کسانی که ریسک های مرتبط با بازار سرمایه را می پذیرند و وارد آن می شوند به تبع آن انتظار مزیت هایی را نیز دارند.

کوروش شمس

وی با اشاره به اینکه نقدشوندگی یک اصل بسیار مهم در بازار سرمایه است،گفت: یکی از مهم‌ترین دلایلی که مردم با وجود ریسک بازار سهام باز هم وارد این بازار می‌شوند نقدشوندگی آن است.

شمس ادامه داد: پس در صورتی که به سمتی حرکت کنیم که وضعیت توقف نمادها تغییر کند و بازار دیگر با توقف های طولانی مدت رو به رو نشود، گام موثری در زمینه نقدشوندگی بازار سرمایه برداشته شده است.

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه در ادامه افزود: در بازار سرمایه می توان به صورت اهرمی و اعتباری بیش از مقدار دارایی سهم خرید و این یک مزیت مهم بازار است؛ اما در کنار این مزیت، هر توقف طولانی مدت نماد هزینه های مالی زیادی را برای سرمایه گذار ایجاد می کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، زمانی که نمادی بلند مدت متوقف می شود سرمایه گذار علاوه بر اینکه با ریسک نقدشوندگی مواجه می شود، قدرت مدیریت دارایی اش را نیز از دست می دهد و درگیر هزینه های مالی می شود.

این سبدگردان بازار سرمایه، تغییرات قانونی جدید و کوتاه شدن زمان توقف معاملات را انقلاب بزرگی در بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: با اجرایی شدن این رویه قانونی جدید، یک ریسک مهم بازار به طور جدی کمرنگ می شود و سرمایه گذار می تواند با تحلیل و دقت بیشتر بدون نگرانی از توقف نماد، اقدام به سرمایه گذاری کند.