کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


افزایش قدرت مالی دولت هم‌زمان با افزایش قیمت ارز

29 ژانویه 2018
کد خبر : 975713به دلیل افزایش پله‌ای و مقطعی قیمت ارز می‌توان پیش‌بینی کرد قیمت محصولات شرکت‌های مبتنی بر ارز مثل شرکت‌های معدنی، شرکت‌های پتروشیمی و کامودیتی‌ها با افزایش درآمد مواجه می‌شوند.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی اسلامی‌بیدگلی، رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی گفت: الزاما کاهش یا افزایش نرخ ارز را نمی توان برای بازار سرمایه تهدید یا فرصت دانست.

این کارشناس بازار سرمایه درباره پیش بینی روند قیمت ارز در بازار آزاد اظهار داشت: پیش‌بینی نرخ ارز تحت‌تأثیر متغیرهای متعددی است که این متغیرها عمدتاً کلان هستند و اهالی بازار سرمایه نمی توانند در این نوسان ها قیمت ارز را پیش‌بینی کنند.

وی درباره مهمترین متغیر تأثیرگذار بر بازار ارز گفت: مهمترین و عمده‌ترین متغیر کلان بر بازار ارز مربوط به مخارج دولت است. میزان توانگری مالی دولت و دسترسی به منابع ارزی دولت یکی از متغیرهای کلیدی تاثیر گذار بر بازار ارز است.

اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از محدودیت ها، دسترسی کمتر دولت به منابع ارزی است، گفت: این محدودیت دسترسی به منابع ارزی برای دولت باعث شده بازار ارز دچار نوسان شود.

وی معتقد است در کنار عامل بالا، برخی از واسطه گرها و سودجوها هم به این نوسان دامن زدند و قیمت ارز دچار یک نوسان مقطعی شد.

01

رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی درباره کنترل های دولت بر بازار ارز گفت: این نوسان اکنون با تدابیر دولت متوقف و کند شد.

وی درباره تاثیر نوسان های نرخ ارز بر بازار سرمایه اظهار داشت: به دلیل تنوع صنعتی که در بازار سرمایه وجود دارد در زمان تقویت یا تضعیف پول ملی در بسیاری از صنایع فرصت و در برخی از صنایع تهدید ایجاد می شود.

اسلامی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت جهانی نفت گفت: در شرایط فعلی و با افزایش قیمت ارز و همزمان افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی می توان پیش بینی کرد قدرت مالی دولت افزایش پیدا خواهد کرد و محدودیت های مالی دولت کاهش یافته و دولت قدرت بیشتری برای کنترل و مهار روند صعودی قیمت ارز دارد.

وی اظهار داشت: به دلیل افزایش پله ای و مقطعی قیمت ارز می توان پیش بینی کرد قیمت محصولات شرکت های مبتنی به ارز مثل شرکت های معدنی، شرکت های پتروشیمی و کامودیتی با افزایش درآمد مواجه می شوند.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه نباید از افزایش یا کاهش نرخ ارز در بازار سرمایه نگران بود،گفت: نوسان صعودی یا نزولی در بازار ارز  لزوما تهدیدی برای بازار سرمایه محسوب نمی شود.