کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


استقبال نهادهای مالی و سرمایه‌گذاران از “آپشن” در بازار سهام

13 دسامبر 2016
کد خبر : 972066اختیار فروش تبعی، تجربه خوبی بود اما حجم آن به دلیل محدودیت‌هایی که هر کد سهامداری برای اختیار خرید و فروش تبعی داشت به‌خصوص برای سهامدارانی که می‌خواستند رقم‌های بالاتر خرید کنند، پایین بود. اما آپشن این فرصت را در اختیار سهامداران قرار می‌دهد که این بازار عمق بهتری داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و به نقلاز سنا:  راه اندازی بازار مشتقه همیشه از آرزوهای بازار سرمایه بوده اما با وجود تجربه معاملات آتی سکه، در بورس های سهامی این معاملات به دلیل برخی مشکلات تا کنون عملیاتی نشده است.

 شهریار شهمیری، مدیر‌عامل کارگزاری سهم آشنا (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران):با بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، درباره معاملات آپشن سهام گفت: متاسفانه یکی از دلایل عدم موفقیت معاملات آپشن سهام علی رغم تلاش های زیادی که تا کنون انجام شده به بحث های نرم افزاری و زیر ساختی برمی گردد البته این کل مشکل نبوده اما یکی از مسائل اصلی عملیاتی نشدن این بازار است.

وی با اشاره به تجربه سایر کشورها در معاملات آپشن سهام اظهار داشت: خیلی از بورس های دنیا که هم اکنون بازار مشتقه توسعه یافته دارند در گام اول با فیوچرز شروع کردند و بعد بازار آپشن را راه اندازی کردند.

وی با اشاره به تجربه موفق بورس کالا در معاملات آتی سکه گفت: با توجه به اینکه هم اکنون مقرر شده در بورس های سهامی و بورس کالا معاملات آپشن اجرا شود با یک ساختار نرم افزاری مناسب می توان انتظار یک بازار موفق را داشت.

وی با بیان اینکه دستورالعمل های آپشن سال های بسیار پیش تصویب شده است، گفت: کمیته فقهی در سال ۱۳۸۷ قراردادهای آپشن را از نظر فقهی مورد تایید قرار داد اما دستورالعمل تدوین شده در آن زمان هم اکنون به روز شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تأکیدات ریاست سازمان بورس برای راه اندازی ابزارهای نوین مالی خاطر نشان کرد: مسلماً همه فعالین بازار سرمایه از کارگزاران تا سرمایه گذاران و نهادهای مالی از آپشن به عنوان یک بیزینس جدید استقبال خواهند کرد.

شهمیری در خصوص آسیب شناسی اجرای این بازار جدید گفت: نفس عمل بسیار فوق العاده است اما لازم است با استفاده از تجربیات گذشته شرایط به گونه ای پیش برود که امکان استفاده از کل ظرفیت این بازار به درستی و بدون مشکل فراهم شود.

وی در بخش پایانی گفتگو با “سنا” به معامله اوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و گفت: اختیار فروش تبعی تجربه خوبی بود اما حجم آن به دلیل محدودیت هایی که برای هر کد سهامداری برای اختیار خرید و فروش تبعی وجود داشت، پایین بود در نتیجه خیلی برای کل بازار جذابیت ایجاد نمی کرد به خصوص برای سهامدارانی که می خواستند رقم های بالاتر خرید کنند اما آپشن این فرصت را در اختیار سهامداران قرار می دهد که این بازار عمق بهتری داشته باشد.