کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


آغاز موج جدید تقاضا با گزارش‌های فصلی

12 نوامبر 2018
کد خبر : 978468علی اسلامی‌بیدگلی، رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی (عضو هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): بازار سهام به آرامش نسبی محسوسی رسیده و به‌نظر می‌رسد در ماه‌های آتی‌، انتشار گزارش‌های ماهانه و فصلی موج جدیدی از تقاضا را در بسیاری از نمادها ایجاد کند.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی، در خصوص عبور از ریسک های سیستماتیک در بازار سهام گفت: بازار سرمایه ایران از نظر تعداد سرمایه گذار حقیقی یعنی افرادی که معاملات روزانه مکرر انجام می دهند در میان پرتعدادترین سرمایه گذاران قرار دارد، همچنین حجم معاملات این گروه نیز در ابعاد و اندازه های بزرگ است. در این صورت طبیعی است تاثیر پذیری این بازار از این نوع ریسک ها زیاد باشد.

وی در ادامه افزود: تجربه نشان داده در بسیاری از موارد، تاثیرپذیری بورس از ریسک های سیستماتیک قبل از وقوع آن رخداد مشاهده شود. اگر به روند معاملات قبل از ۱۳ آبان و انتخابات میان دوره ای آمریکا توجه کنیم، می بینیم با نزدیک شدن به تاریخ مد نظر، بازار عکس العمل خاصی به این موضوع نشان نداد، زیرا پیش از این اتفاقات بورس واکنش کوتاه مدتی به این رخدادها داشته است.

اسلامی بیدگلی در مورد اثر این تحریم ها در بازار سرمایه گفت: در حال حاضر سیاست های آمریکا در خصوص به صفر رساندن صادرات نفت ایران محقق نشده است. از سوی دیگر طی روزهای اخیر اعضای اوپک در نشست های زیادی به جلوگیری از افت قیمت نفت تاکید کرده اند.  با این تفاسیر به نظر می رسد که طی ماه های آتی شاهد رونق قابل توجهی در بخش صادرات نفت در کشور باشیم.

رییس هیات مدیره شرکت آرمان آتی در بخش دیگری از اظهاراتش به تبیین سیاست های جدید ارزی وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت: در علم اقتصاد روش های مختلفی برای کنترل پول ملی یک کشور در برابر ارزهای بین المللی وجود دارد، به عنوان مثال سال هاست بسیاری از کشورهای عربی از روش ارز شناور آزاد برای کنترل پول ملی از آن استفاده می کنند. مثلا نرخ درهم در برابر دلار سال هاست در محدوده خاصی قرار دارد و تغییر چندانی نداشته است.

وی افزود: در اقتصاد ایران طی سال های گذشته سیستم ارز شناور مدیریت شده، مورد استفاده قرار گرفته شده است. با این وجود این روزها به دلیل وجود چندین مبنا برای تعیین نرخ ارز شرکت ها با مشکلات متعددی مواجه اند.

اسلامی بیدگلی با اشاره به مزیت های شبکه نیما گفت: با توجه به اظهارات مقامات مسئول طی روزهای اخیر  به نظر می رسد شبکه ارزی نیما می تواند یکی از مبناهای اصلی اعلام نرخ برای شرکت ها باشد. اگر تصمیمی اتخاذ شود که طی آن یک مبنای مشخص برای صورت های مالی بنگاه ها در نظر گرفته شود، بدون شک شفافیت مالی شرکت ها تا حد زیادی افزایش می یابد.

این کارشناس بازار سرمایه در بخش دیگری از اظهاراتش از ورود موج های جدید نقدینگی به بازار سرمایه خبر داد و گفت: خوشبختانه بازار ارز و سکه در هفته های اخیر از نوسان خیلی محدودی برخوردار بوده است، در این صورت باید انتظار داشته باشیم بخش دیگری از سرمایه های سرگردان به بخش مولد و بازار سرمایه وارد شود.

وی افزود: در این بین به این موضوع نیز باید توجه شود که دولت مشوق هایی را برای سرمایه های هدایت شده به سمت بازارهای مالی رسمی تنظیم کند تا شاهد حضور هرچه بیشتر مردم باشیم.

اسلامی بیدگلی همچنین بیان کرد: در شرایط فعلی بازار سرمایه به یک آرامش نسبی رسیده است. بنابراین باید منتظر بمانیم گزارش های ماهانه و فصلی شرکت ها منتشر شود .  با انتشار گزارش های ۹ ماهه می توانیم  شاهد رشد نسبی قیمت ها در بسیاری از شرکت ها باشیم .

وی در پایان گفت: نباید در ماه های آتی انتظار رشد های هیجانی در بورس تهران را داشته باشیم. اما این چشم انداز محتمل است که بازدهی بورس تهران از دیگر بازارهای مالی رسمی پیشی بگیرد و محل امن سرمایه گذاری در کشور شود.