کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص نحوه انتشار صورت‌های مالی نمونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری

27 مه 2018
کد خبر : 976845سازمان بورس و راق بهادار ۲۳ شرکت سرمایه‌گذاری حاضر در بورس و فرابورس به همراه دیگر شرکت‌های ثبت شده این گروه را مکلف کرد از صورت‌های مالی نمونه استفاده کنند.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سازمان بورس و اوراق بهادار در ابلاغیه‌ای همه شرکت های سرمایه گذاری ثبت شده از جمله ۲۳ شرکت حاضر در بورس و فرابورس را مکلف کرد از صورت‌های مالی نمونه استفاده کنند.

این صورت‌های مالی در برگیرنده حداقل الزامات ارائه و افشا بوده و در صورتی‌که سازمان بورس، الزامات بیشتری برای ارائه و افشا در صورت‌های مالی اعلام کند، شرکت‌ها مکلف به ارائه اطلاعات هستند. همچنین در تهیه صورت‌های مالی نمونه، به افشای مناسب و کافی اطلاعات تحت شرایط عمومی و کلی تاکید و از پرداختن به اطلاعات مرتبط با شرایط خاص، خودداری شده است. در موارد بااهمیت، اطلاعات مرتبط با شرایط خاص نیز باید حسب مورد و ضرورت طبق استانداردهای حسابداری گزارش شود.

براساس این گزارش، طبق“دستورالعمل شناسایی و ثبت نهادهای مالی فعال در بازار اوراق بهادار نزد سازمان (مصوب ۲۱ آبان ۹۰)،شرکت سرمایه‌گذاری باید حداقل ۸۰ درصد از دارایی‌ها را به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌ها را به سرمایه‌گذاری در اوراق بهاداری اختصاص دهد که در اثر سرمایه‌گذاری در این اوراق بهادار به‌ تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل خود در شرکت ناشر اوراق بهادار یادشده، نفوذ قابل ملاحظه پیدا نکند یا کنترل آن را به‌دست نیاورد.

سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس این ابلاغیه را صادر کرده که به شرح زیر است:

کلیه شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار

کلیه حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

موضوع : صورت‌های مالی نمونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری

با سلام و احترام؛
وجود اطلاعات مالی شفاف یکی از الزامات اساسی کارآیی بازار سرمایه است و در قانون بازار اوراق بهادار در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارآی اوراق بهادار، وظایف و اختیاراتی برای سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تهیه و انتشار اطلاعات توسط اشخاص تحت نظارت درنظر گرفته شده است.